Aktualności - rok szkolny 2011-2012

SPORT SZKOLNY. W ALEKSANDROWIE ROZEGRANO XI SZKOLNE DRUŻYNOWE MISTRZOSTWA POWIATU BIŁGORAJSKIEGO W SZACHACH.
Zwycięstwo młodych szachistów MDK

MDK, 29.11.2011r.

Już po raz dwudziesty Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie było organizatorem zmagań najlepszych młodych szachistów naszego powiatu.

Rywalizowano w sali weselnej przy Urzędzie Gminy w Aleksandrowie. Tradycyjnie grano w trzech kategoriach wiekowych: Igrzyska Młodzieży Szkolnej (szkoły podstawowe), Gimnazjada (szkoły gimnazjalne), Licealiada (szkoły ponadgimnazjalne). W środę, dwudziestego trzeciego dnia listopada przy szachownicach zasiadło dwadzieścia dwie czteroosobowe drużyny, reprezentujące siedemnaście szkół. Podczas 7 rund, rozegrało 241 partii szachowych. Najliczniej reprezentowane były szkoły gimnazjalne (10 drużyn). W tej grupie wiekowej grano systemem szwajcarskim. W kategoriach szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, gdzie zgłosiło się po sześć drużyn, grano systemem kołowym (każdy z każdym).

W gronie szkół podstawowych, pod nieobecność aktualnego mistrza powiatu tj. SP w Woli Radzięckiej, bezapelacyjne zwycięstwo odniosła SP nr 3 w Biłgoraju - reprezentowana przez rodzinny "klan" trzech braci Mucha, którzy systematycznie uczęszczają na zajęcia sekcji szachowej MDK. Drużyna wygrała wszystkie spotkania z wyjątkiem remisu z SP w Biszczy. Drugie miejsce wywalczyła debiutująca w historii turniejów aleksandrowskich - SP w Woli Dereźniańskiej. Brąz przypadł gospodarzom - SP w Aleksandrowie. Zmagania gimnazjalistów zostały zdominowane przez uczestnika ostatniej gimnazjady wojewódzkiej - Gimnazjum w Biszczy. Zespół wysoko wygrał wszystkie spotkania. Drugie miejsce, pomimo porażki w ostatniej rundzie z odmłodzoną drużyną Gimnazjum w Aleksandrowie, przypadło utytułowanemu zespołowi z Gimnazjum we Frampolu. Podium drugi raz z rzędu wywalczyła drużyna Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych tytuł mistrzowski (m.in. dzięki wyśmienitej grze Mateusza Błaszczaka na II szachownicy) obroniła drużyna LO im. ONZ w Biłgoraju, wygrywając wszystkie spotkania. W najtrudniejszym meczu zespół pokonał ZSBiO (druga pozycja) 2,5:1,5. Trzecie miejsce ponownie przypadło RCEZ.

WYNIKI (*wytłuszczoną czcionką oznaczono aktualnych bądź byłych wychowanków MDK):

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ: 1. SP nr 3 w Biłgoraju 9 pkt (Hubert Mucha, Konrad Mucha, Adrian Mucha, Sandra Isadżanian), 2. SP w Woli Dereźniańskiej 6 pkt. (Paweł Rosołowski, Dawid Ćwikła, Michał Oleszczak, Monika Wilkos), 3. SP w Aleksandrowie 5 pkt. (Szymon Michoński, Marcin Surmacz, Andrzej Borowiec, Martyna Żarska) 5 pkt.

GIMNAZJADA: 1. Gimnazjum w Biszczy 14 pkt. (Beniamin Bystrzyński, Michał Żelazko, Paweł Stępień, Klaudia Tryka) 2. Gimnazjum we Frampolu 10 pkt. (Damian Kołdyj, Robert Jarosławski, Łukasz Bielak, Angelika Bąk); 3. Gimnazjum nr 2 w Biłgoraju 9 pkt. (Jakub Figura, Jakub Szumski, Łukasz Tałanda, Michelle Schintu);

LICEALIADA: 1. LO im. ONZ w Biłgoraju 10 pkt. (Marek Kornik, Mateusz Błaszczak, Michał Michoński, Justyna Bielak). 2. ZSBiO w Biłgoraju 6 pkt. (Konrad Michoński; Jarosław Grela, Dominik Bryła, Justyna Budzyńska) 3. RCEZ w Biłgoraju 6 pkt. (Bartłomiej Michoński, Łukasz Tryka, Bartłomiej Bielak, Małgorzata Surmacz). Do zawodów wojewódzkich, które w grudniu br. odbędą się w Tomaszowie Lubelskim, awansowały najlepsze drużyny w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Najlepsze wyniki indywidualne turnieju: Szkoły podstawowe: I szachownica: Michał Szabat (SP w Biszczy) +4,-1,=0. II szachownica: Konrad Mucha (SP nr 3 w Biłgoraju) +5,-0,=0. III szachownica: Adrian Mucha (SP nr 3 w Biłgoraju) +5,-0,=0, IV szachownica: Monika Wilkos (SP w Woli Dereźniańskiej) +5,-0,=0. Szkoły gimnazjalne: I sz.: Beniamin Bystrzyński (Gim. w Biszczy) +7,-0,=0. II sz.: Mateusz Małek (Pow. Gim. w Biłgoraju) +6,-1,=0. III sz.: Katarzyna Marczak (Gim. w Biszczy) +6,-1,=0. IV sz.: Klaudia Tryka (Gim. w Biszczy) +7,-0,=0. Szkoły ponadgimnazjalne : I sz.: Bartłomiej Michoński (RCEZ) i Marek Kornik (LO im. ONZ) +3,-0,=2. II sz.: Mateusz Błaszczak (LO im. ONZ) +5, -0, =0; III sz.: Dominik Bryła (ZSBiO) +4,-0,=1. IV sz.: Gabriela Sobczak (ZSBiO) +4,-1,=0.

Szczegółowe wyniki:

IGRZYSKA: www.chessarbiter.com/turnieje/2011/tdr_4318/

GIMNAZJADA: www.chessarbiter.com/turnieje/2011/tdr_4160/

LICEALIADA: www.chessarbiter.com/turnieje/2011/tdr_4317/

Sędziowali: Albin Jaworski i niżej podpisany. Organizatorzy zapraszają do Aleksandrowa na XI Szkolne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Biłgorajskiego w Szachach, które odbędą się 22 lutego 2012r.

Artur Kimak

Przeczytaj również: