Aktualności - rok szkolny 2011-2012

Świąteczne marzenia dzieci
MDK, 07.12.2011r.

Wystawa w MDK Świąteczne marzenia dzieci

"Świąteczne marzenia dzieci" - tak zatytułowana została wystawa prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, nad którymi opiekę artystyczną sprawuje nauczycielka plastyki - Anna Świca. Uroczyste otwarcie ekspozycji miało miejsce we wtorek, 6 grudnia br. w Galerii Zielonej MDK.

Tegoroczna wystawa prac plastycznych została zaplanowana na 6 grudnia. To czas adwentowego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia a jednocześnie oczekiwania dzieci na przybycie Świętego Mikołaja i jego prezenty. Z tego powodu jest to przede wszystkim prezentacja prac o tematyce świątecznej bożonarodzeniowej oraz fascynującego świata dziecięcej wyobraźni i marzeń. Na ścianach Galerii Zielonej i Galerii "Po Schodach" Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju możemy zobaczyć barwne obrazki ilustrujące przeżycia najmłodszych wychowanków Anny Świcy uczestniczących w zajęciach plastycznych.

Święta Rodzina w szopce razem z pastuszkami i zwierzętami z Betlejem przeniesione w dobrze znany zimowy pejzaż, migoczące swym blaskiem choinki i stół wigilijny, przynoszące prezenty aniołki a nade wszystko Święty Mikołaj - to główne elementy powstałych prac. Niekiedy namalowane prezenty to nie tajemnicze paczki obwiązane kolorowymi wstążkami, ale konkretny przedmiot, wymarzony i oczekiwany pod choinką. Dziecięca wyobraźnia czasami zaskakuje dorosłego widza, każe się zastanowić i dostrzec to czego nie jesteśmy już w stanie zauważyć. Radość i oczekiwanie niezapomnianych chwil w gronie rodziny.

Przybyłe na uroczystość dzieci wraz z rodzicami powitała dyrektor MDK Renata Socha. Gościem honorowym wernisażu był Sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik. Oprawę wokalno-muzyczną zapewnił występ solistek i kilkunastoosobowej dziecięcej grupy wokalnej "Dzieciaki Śpiewaki" pracujących pod kierunkiem Andrzeja Czernika. Ale najważniejszy tego popołudnia był Święty Mikołaj. Jego przybycie zostało entuzjastyczne przyjęte przez wszystkie dzieci. To on sprawił im największą radość przynosząc w swoim czerwonym worku słodkie prezenty.

O pracy nad wystawą Anna Świca powiedziała: "Tematyka prac zaprezentowanych na wystawie została zrealizowana podczas zajęć na początku listopada. Poprzez wypowiedzi malarskie wychowankowie mieli oddać atmosferę towarzyszącą świątecznym przygotowaniom, pokazać kultywowane rodzinne i religijne tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Ekspozycja na celu przybliżenie najmłodszym wychowankom idei dobra, wartości rodziny, które mają swoje odzwierciedlenie w postaci świętego Mikołaja oraz rodzinnych, świątecznych spotkaniach. Wystawa ma wzbudzić pozytywne przeżycia emocjonalne i intelektualne, przede wszystkim zaś wydobyć wartości, jakie przyświecają ludziom dającym pomoc, wsparcie i dobroć serca. Wartości, które niosą istotny sens zarówno w wymiarze rodzinnym, społecznym, jak i religijno-kulturowym.

Organizacja wystawy jest okazją do integracji wszystkich uczestniczących w zajęciach dzieci a nade wszystko do wspaniałej zabawy w duchu radosnego oczekiwania na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia."

Wystawę będzie można oglądać do 6 stycznia 2012 roku. Serdecznie zapraszamy!

Anna Świca, MDK

Przeczytaj również: