Aktualności - rok szkolny 2011-2012

Wystawa "Między jawą a snem"

MDK, 15.09.2011r.

Od 15 września do 7 października 2011 roku w Galerii Zielonej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju można oglądać wystawę zatytułowaną "Między jawą a snem". Autorkami wystawionych prac są dziewczęta z działających w placówce młodzieżowych grup plastycznych, nad którymi opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca.

Prezentowaną kolekcję stanowi osiemnaście obrazów dziesięciu autorek: Katarzyny Maciochy, Karoliny Kurys, Karoliny Kaczor, Agaty Kwiecińskiej, Gabrysi Tutki, Debory Lipińskiej, Katarzyny Pawęzki, Karoliny Strzałki, Agnieszki Kaczor i Joanny Kulik.

Ekspozycja jest swoistą kontynuacją poprzedniej wystawy dokonań starszych wychowanek Anny Świcy. Tamta lekcja historii sztuki pokazywała rysunkowe i malarskie doświadczenia artystów klasycznych, akademickich czy impresjonistów, gdzie następowały głębokie przemyślenia i analizy poprzez szkice i studia nad formą dzieła.

Praca nad tymi niezwykłymi obrazami obejmowała zajęcia, które odbyły się podczas wakacji i na pierwszych już tym roku szkolnym. Ich celem było pobudzenie wyobraźni i kreatywności poprzez twórczą zabawę. Tym razem na przykładzie dzieł artystów początków XX wieku dziewczęta mogły odczuć zmiany, jakie zachodziły w postawie artystycznej, podejściu do procesu tworzenia, warsztatu i sposobu wypowiedzi. Inspiracji do radosnej i swobodnej pracy (nie pozbawionej jednak przemyśleń) dostarczyły między innymi obrazy Marca Chagalla. Rosyjskiego malarza i grafika o żydowskich korzeniach a tworzącego w Paryżu. Jego twórczość zagłębiona była we wspomnieniach, nostalgii za światem rodzinnego miasta, tradycjami i obrzędami żydowskimi. Ukazana była w przez pryzmat symboli, baśniowych, nierealnych skojarzeń. Artystyczne doświadczenia i eksperymenty są odbiciem twórczości "Witkacego" Stanisława Ignacego Witkiewicza, natomiast nieskrępowane posługiwanie się zabawą i inwencja twórcza łączy się ze światem malarzy dadaistów i surrealistów (m.in. polskiego twórcy Kazimierza Mikulskiego) wyrażanym poprzez groteskowe wizje z pogranicza jawy, snu, fantazji.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej nietypowej, lecz jakże fascynującej wystawy.

Anna Świca

MDK

Przeczytaj również:

• Biłgorajska.pl - "Między jawą a snem"
  • Archiwum wystaw
  • Oferta zajęć MDKu na rok szkolny 2011/2012