Aktualności 2012/2013

Sukces plastyczny wychowanek Anny Świcy w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne"

MDK, 21-03-2013r.

XI. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tradycje Wielkanocne" organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Galeria Sztuki Dzieci i Młodzieży okazał się niezwykle szczęśliwy dla pięciu dziewcząt z pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. 19 marca br. odbyło się podsumowanie imprezy połączone z uroczystością wręczenia nagród i wyróżnień laureatom.

Ideą konkursu jest ocalenie od zapomnienia polskich tradycji Świąt Wielkanocnych. Zajęcia plastyczne poprzez aktywność twórczą umożliwiają dzieciom zapoznanie się ze zwyczajami ludowymi i obrzędami religijnymi tego okresu. Mali artyści w swoich obrazkach odnoszą się najczęściej do doświadczeń, zwyczajów kultywowanych we własnych rodzinach. Na konkurs nadesłano 2198 prac plastycznych ze 189 placówek. Prace oceniane były w czterech kategoriach wiekowych. Aż w trzech z nich podopieczne Anny Świcy – nauczycielki plastyki - zajęły pierwsze i drugie miejsca.

W kategorii wiekowej 3-6 lat - I nagrodę otrzymała praca czteroletniej Małgosi Chutkowskiej, zaś II nagroda przypadła w udziale sześcioletniej Martynce Bucior.

I nagrodę w kategorii 7-9 lat zdobyła ośmioletnia Marlena Sprysak, natomiast dziewięcioletnia Ewa Król - II nagrodę. W kategorii10-12 lat I nagrodę otrzymała Julia Kapka (10 lat).

Dziewczynki przedstawiły w bardzo spontaniczny, niezwykle radosny sposób uroczystość Niedzieli Palmowej i związany z nią zwyczaj poświęcania palm. Obrzęd poświęcania pokarmów w Wielką Sobotę został pokazany jako rodzinne wyjście do kościoła z koszami, których nie mogło zabraknąć kolorowych pisanek. Ludowy zwyczaj polewania się wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, zwany Śmigusem Dyngusem, to okazja do zabawy z rówieśnikami. Wszystko to na tle wiosennej, budzącej się do życia przyrody.

Anna Świca