Aktualności 2012/2013

Biłgorajscy szachiści na topie

MDK, 26-11-2012r.

XV Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza w połączeniu z Memoriałem Stefana Knappa.

Staraniem kierownika sekcji BCK; Albina Jaworskiego - sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju była miejscem niedzielnych (25 listopada br.) zmagań szachistów naszego regionu. Turniej miał wysoką rangę Grand Prix Lubelszczyzny. Na starcie stanęło siedemdziesięciu dwóch zawodników, w tym trzech z kategoriami centralnymi (kategoria pierwsza i mistrzowskie). Szachiści przybyli z następujących miejscowości: Lwów, Lublin, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Międzyrzec Podlaski, Lesko, Rudnik, Chodel, Leśniowice, Aleksandrów, Biszcza. Nasze miasto reprezentowane było przez dwudziestu sześciu zawodników, wywodzących się z sekcji szachowych Biłgorajskiego Centrum Kultury (12), Młodzieżowego Domu Kultury (9) oraz Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej (5). Bardzo cieszy liczny udział młodzieży (41 juniorów). Rywalizowano w kategoriach wiekowych do 10, 14 i 18 lat oraz OPEN. Turniej liczył 9 rund po 15 minut na zawodnika na rozegranie 1 partii. Na podstawie klasyfikacji końcowej wyodrębniono kolejność w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Do głównych faworytów należeli: Ryszard Probola (Tomaszów Lub.), Dawid Dzido, Albin Jaworski (obaj Biłgoraj) oraz lwowscy bracia Kyrychenko. Pierwsze rundy nie przyniosły niespodzianek. Wygrywali zawodnicy wyżej rozstawieni. Wyjątkiem było potknięcie turniejowej jedynki – R. Proboli z J. Majewskim. Świetnie wystartowali biłgorajanie. Po czterech zwycięskich rundach Jerzy Strzałka oraz Dawid Dzido legitymowali się 100% wynikiem. W piątej odsłonie rozegrali arcyważną partię na pierwszej szachownicy. Zwyciężył D.Dzido, dzięki czemu objął samodzielne prowadzenie. Zadyszka przyszła w rundzie siódmej, w której nasz lider musiał uznać wyższość powracającego do czołówki R. Proboli. Przed ostatnią rundą piątka z identyczną liczbą punków liderowali; R. Probola, D. Dzido, J. Strzałka oraz młodziutcy bracia Mykola i Marian Kyrychenko (Lwów). O ostatecznym układzie turniejowej tabeli zadecydowało zwycięstwo w ostatniej rundzie D. Dzido nad Marianem Kyrychenko i porażka R. Proboli z Mykolą Kyrychenko.

Wyniki końcowe: 1. Dawid Dzido; 2. Jerzy Strzałka (obaj BCK Biłgoraj); 3. Mykola Kyrychenko (Lwów) po 7,5 pkt.; 4. Władysław Trybowski (Orzeł Rudnik) 7pkt.; 5. Ryszard Probola (Tomasovia Tomaszów Lub.); 6. Marian Kyrychenko (Lwów) po 6,5 pkt.; 7. Bartłomiej Michoński (RCEZ Biłgoraj); 8. Grygoryj Kyrychenko (Lwów); 9. Cezary Biszczanik (BCK Biłgoraj); 10. Jarosław Majewski (Sygnał Chodel) po 6 pkt. Juniorki do lat 10: 1. Natalia Oszust 5pkt., 2. Nina Połajdowicz 3 pkt., 3. Jagoda Bereda 3pkt. (wszystkie Astra Leśniowice); Juniorki do lat 14: 1. Anna Trybowska (Orzeł Rudnik) 6 pkt., 2. Barbara Trybowska (Orzeł Rudnik) 5,5pkt., 3. Karolina Kornik (MDK Biłgoraj) 3,5 pkt. Juniorki do lat 18: 1. Klaudia Tryka (GOK Biszcza) 4 pkt., 2. Katarzyna Marczak (GOK Biszcza) 3,5 pkt. Juniorzy do lat 10: 1. Marian Kyrychenko (Lwów) 6,5 pkt., 2. Konrad Berecki (Lublin) 4 pkt., 3. Krystian Dębczak (Pegaz Janów Lub.) 4 pkt., 4. Mateusz Łoziński, 5. Piotr Łaba, 6. Jan Kornik po 4 pkt., 7 Adrian Mucha 3,5 pkt. (wszyscy MDK Biłgoraj) Juniorzy do lat 14: 1. Mykola Kyrychenko (Lwów) 7,5 pkt., 2. Daniel Pietraś (Tomaszów Lub.) 5,5 pkt. 3. Tomasz Mazur (Orzeł Rudnik) 5,5pkt.; 4. Hubert Mucha (MDK Biłgoraj) 5 pkt.; 9. Konrad Mucha (MDK Biłgoraj) 3 pkt. Juniorzy do lat 18: 1. Szymon Łuczka (Tomaszów Lub.), 2. Konrad Michoński (Aleksandrów), 3. Marek Kornik (MDK Biłgoraj) po 5,5 pkt. 7. Jakub Szumski (MDK Biłgoraj) 4 pkt.

Czołowi zawodnicy poszczególnych kategorii turniejowych zostali uroczyście nagrodzeni (puchary, medale, nagrody rzeczowe i dyplomy) przez Sekretarza Miasta Biłgoraj – Bogdana Kowalika. Organizatorzy: Urząd Miasta Biłgoraj, Biłgorajskie Centrum Kultury. Sędziował niżej podpisany. Szczegółowe wyniki turnieju: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_4382/

Artur Kimak