Aktualności 2012/2013

Podsumowanie XII. Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego zatytułowanego „Rodzina – Portret przodka” w Krasnystawie
MDK, 16-11-2012r.

W czwartek, 15 listopada 2012 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie XII. Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego zatytułowanego „Rodzina – Portret przodka”. Konkursowi patronuje Lubelski Kurator Oświaty. Udział w imprezie zakończył się bardzo dużym sukcesem wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

W tegorocznej edycji konkursu było ocenianych 550 prac z 39 placówek z terenu województwa lubelskiego oraz ze Lwowa na Ukrainie. Jury konkursowe nagrodziło, wyróżniło i zakwalifikowało do wystawy kilkanaście prac młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, których opiekunem artystycznym jest Anna Świca.

Na uroczystość podsumowania konkursu przybyli autorzy prac wraz z nauczycielami i rodzinami oraz przedstawiciele władz samorządowych Krasnegostawu. Gości powitała Małgorzata Prus - Dyrektor krasnostawskiego MDK a uroczystego otwarcia dokonał Lubelski Kurator Oświaty – Krzysztof Babisz.

Witając młodych artystów pan kurator podkreślił wychowawczą rolę rodziny w budowaniu więzi łączących młodych z wcześniejszymi pokoleniami. Zwrócił także uwagę na wielkie znaczenie zajęć prowadzonych w takich placówkach jak młodzieżowe domy kultury, które pomagają rozwijać się różnorodnym talentom tkwiących w młodych ludziach.

Swoją reprezentację miała także nasza placówka, gdyż aż w trzech kategoriach wiekowych wychowanki uczestniczące w zajęciach plastycznych otrzymały pierwsze nagrody. W kategorii klas IV –VI najwyżej oceniono rysunek jedenastoletniej Karoliny Kaczor, w kategorii gimnazjum I Nagrodę otrzymała Agata Sawa (15 lat), a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych siedemnastoletnia Joanna Skubisz. Dziewczęta mogły się podzielić radością z otrzymanych nagród ze swoimi najbliższymi i nauczycielką. Ponadto w kategorii klas I-III dziewięcioletnia Wiktoria Czerw zdobyła III Nagrodę.

Wyróżnienie w kategorii przedszkoli otrzymała sześcioletnia Amelia Welc. Oliwii Stelmach (10 lat) i Karolinie Strzelec (12 lat) przyznano wyróżnienia w kategorii klas IV-VI. Do udziału w wystawie zakwalifikowano prace: Sary Korec (lat 6), Macieja Tworka (lat 7), Wiktorii Frączek (lat 8), Magdaleny Kapuśniak (lat 9) i Magdaleny Obszyńskiej (lat 10).

Młodzi artyści po raz kolejny dali wyraz swojemu zaangażowaniu w rozwijaniu artystycznych pasji a tematyka konkursu skłoniła ich do refleksji nad historią rodziny. Piękne kolorowe prace młodszych dzieci to portrety przedstawiające rodziców, dziadków a nawet pradziadków. Natomiast nagrodzone prace to rysunki stylizowane na zdjęcia w kolorze sepii, i może właśnie dlatego podkreślające minione czasy, gdy nasi przodkowie także byli małymi dziećmi i pięknymi młodymi ludźmi, ale cały czas uczestniczą w naszym życiu i o których cały czas pamiętamy.

Anna Świca