Aktualności 2012/2013

Premierowy pokaz spektaklu “Proces”

MDK, 27-06-2013r.

W środowe popołudnie, 26 czerwca, w Młodzieżowym Domu Kultury miał miejsce premierowy pokaz spektaklu “Proces”. Była to adaptacja słynnego tekstu Franza Kafki, a dokonał jej Piotr Dudko, on także był reżyserem przedstawienia. W sztuce wystąpili młodzi aktorzy z grupy “Spontan”, działającej w MDK oraz z grupy “Prosimy o wyrozumiałość” z LO im. ONZ. Młodzież zmierzyła się z niełatwym tekstem, pełnym niedomówień i niedorzeczności.

Historia Józefa K., prokurenta bankowego, przeciw któremu z nieznanych nikomu powodów zostaje wszczęty proces karny, to klasyka literatury światowej, która doczekała się wielu adaptacji i wystawiana była na światowych scenach.

Na scenie MDK odtwórcą głównej roli był Jakub Majcher. Bohater “Procesu”, dowiedziawszy się o postawieniu go w stan oskarżenia, usilnie próbuje wyjaśnić sprawę, mając pełną świadomość, że jest przecież niewinny i szuka pomocy wśród osób, które w różnoraki sposób są powiązane z sądem. Na pozór wiedzie normalne życie, jednak następstwo dość absurdalnych zdarzeń, kontakt z ludźmi, którzy teoretycznie chcą mu pomóc, ale nic z tego dobrego nie wynika, wprawiają go w stan coraz większej niepewności i lęku. Na koniec Józef K. ponosi śmierć z rąk urzędników – katów.

Biłgorajska młodzież niezwykle dojrzale przedstawiła fragmenty tekstu Kafki, odgrywanym bohaterom nadali ciekawy charakter i osobowość. Ponadto pozornie chaotyczna scenografia, ciekawe rozwiązania sceniczne, światło i klimatyczna muzyka na żywo złożyły się na spójną całość i dały interesujący efekt sceniczny.

Premierowy “Proces” w MDK obejrzało około stu osób, które nagrodziły młodych aktorów gromkimi brawami.

Joanna Łukaszczyk