Aktualności 2012/2013

MDK, 27-09-2012r.

Wystawa autorska naszego wychowanka

„Maluję, jak czuje moje serce” to tytuł wystawy autorskiej wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, ucznia Gimnazjum nr.3 Miejskiego Zespołu Szkół w Biłgoraju – Andrzeja Szymańskiego wernisaż, której odbył się w środę 26.09.2012r. w Książnicy Zamojskiej w Zamościu.

Wśród zaproszonych gości znalazły się m.in. dziewczęta z grupy plastycznej wraz z nauczycielem Ireną Kupczak z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr.4 w Zamościu. Wystawę otworzyła pani dyrektor Książnicy Zamojskiej gdzie następnie Andrzej wprowadził gości w temat wystawy, opowiedział o sobie jak i kiedy zaczynał malować, o osobach, które miały znaczny wpływ na rozwijanie jego talentu: o mamie , nauczycielach, o powstawaniu prac do wystawy, których tematem były kwiaty, pejzaże, ptaki i anioły, opowiadał o inspiracji , natchnieniu i swoich nastrojach. Były gratulacje i podziękowania w szczególności dla mamy Andrzeja, która zaangażowała się w organizację wystawy a jej otwarcie urozmaiciła przeczytaniem kilku wierszy ze swojego tomiku poezji.

Grupa plastyczna miała również okazję obejrzeć dwie inne wystawy w zamojskim Biurze Wystaw Artystycznych : pokonkursową wystawę dzieci i młodzieży pt. ”Moje miasto-dziedzictwem kultury”, zorganizowanej w dwudziestą rocznicę wpisania Zamościa na listę zabytków świata w UNESCO a także poplenerową wystawę artystów-plastyków, poświęconą Czesławowi Miłoszowi.

Każda z dziewcząt miała okazję znaleźć coś dla siebie, coś podpatrzeć, podpytać i nauczyć się czegoś nowego.

Oglądanie wystaw to także forma edukacji plastycznej. wzbogaca to wyobraźnię twórczą, której ciągle trzeba się uczyć, świadomość plastyczna bowiem procentuje zarówno podczas tworzenia jak i w odbiorze dzieł oraz w życiu prywatnym i zawodowym.

Serdeczne podziękowania i gratulacje dla Andrzeja i pani Jadwigi Szymańskiej.

I.Kupczak