Aktualności 2013/2014

Kolejne sukcesy plastyczne naszych wychowanek

MDK, 09-10-2013r

8 października 2013 roku w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej odbyła się uroczystość podsumowująca VI. Ogólnopolski Konkurs Rysunku Węglem Łęczna 2013 pod nazwą „CZAS”. W imprezie wzięły udział dziewczęta z pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, które za swoje prace zdobyły aż pięć nagród.

Tegoroczna edycja konkursu wiązała się z trudną i nieuchwytną tematyką czasu. Czym jest czas, jak przedstawić go na kartce papieru. Dzieci i młodzież miały za zadanie zmagać się z tym problemem w technice rzadko stosowanej i wydawałoby się mało efektownej wizualnie.

Czas to przemijanie. Czas to trwanie. Czas to oczekiwanie.

Te trzy aspekty czasu zostały przedstawione w pracach nagrodzonych przez międzynarodowe jury łęczyńskiego konkursu.

Najwyżej oceniona praca Katarzyny Maciochy (I miejsce w kategorii do 16 lat), w bardzo sugestywny sposób pokazuje, że czas w nieuchronny sposób prędzej czy później dotknie także stabilnego i trwałego domu, który nie mieści się w zmianach zachodzących we wciąż rozbudowujących się miastach. Mały domek zburzony, wyrwany ze swego miejsca zostanie niezauważony przez wciąż spieszących się ludzi.

Praca dwunastoletniej Karoliny Kaczor, która otrzymała II miejsce w kategorii do 12 lat, pokazuje zmiany jaki zachodzą w naszym życiu. Poorana zmarszczkami, zniszczona pracą dłoń osoby starej kontrastuje z rysunkiem delikatnej, małej dłoni młodej osoby. To zestawienie połączonych w uścisku rąk powoduje chwilę refleksji nad przemijaniem.

Piętnastoletnia Agata Sawa (III miejsce w kategorii wiekowej do 16 lat) zestawiając ze sobą piękno ludzkiej twarzy z przedstawieniem czaszki ukazała nieuchronność przemijania i to co jest nieodłącznym elementem naszego życia – śmierć. Rówieśniczka Agaty Natalia Oleszczak otrzymała III miejsce ex aequo i jest bardzo osobistą refleksją nad skutkami upływającego czasu. Natomiast praca Joanny Skubisz (III miejsce w kategorii wiekowej do 20 lat) w bardzo subtelny sposób pokazuje oczekiwanie, czas jaki dany jest każdej kobiecie oczekującej swojego dziecka. Macierzyństwo to czas przygotowania się do roli najważniejszej – matki.

Dziewczęta wraz ze swoimi nauczycielkami Anną Świcą i Ireną Oręziak-Kupczak osobiście uczestniczyły w uroczystości wręczenia nagród i jednocześnie mogły skonfrontować swoje dokonania z pracami innych uczestników konkursu.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatkom i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów artystycznych!

Anna Świca

Przeczytaj również: