Aktualności 2013/2014

Malowane skrzydłem motyla. Najnowsza wystawa
w Przedsionku Młodych Talentów MDK

MDK, 02-12-2013r

„Malowane skrzydłem motyla” – to kolejna prezentacja twórczości dzieci uzdolnionych plastycznie z cyklu „Mali Artyści – Wielkie Talenty”. Wernisaż wystawy odbył się w piątek 29 listopada 2013 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.

Główną bohaterką tej artystycznej imprezy była Marta Sołoducha. Ma trzynaście lat i jest uczennicą klasy pierwszej Gimnazjum Powiatowego w Biłgoraju. Na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju uczęszcza od szóstego roku życia. Opiekę artystyczną nad młodą artystką sprawuje Anna Świca.

Marta - skromna, nieśmiała a jednak wyjątkowo zdolna, pracowita, konsekwentna. Dziewczynka krucha, wrażliwa i subtelna, jak kolorowy motyl kojarzony z pięknem, delikatnością… Rozwija się i ukazuje światu swoje piękno. To skojarzenie spowodowało, że stało się inspiracją nadania prezentacji jej obrazów tytułu „Malowane skrzydłem motyla”.

Pomysł zrobienia wystawy prac Marty zrodził się w ubiegłym roku szkolnym. Nauczycielka obserwując dziewczynkę podczas zajęć widziała z jakim zaangażowaniem tworzy, jak dając z siebie wszystko, konsekwentnie realizuje tematy, wyzwalając przy tym pokłady ciepła i delikatności. Można było zauważyć, że rysunek i malarstwo, to nie tylko jedno z wielu z zainteresowań, lecz pasja której poświęca wiele czasu w domu. Patrząc na obrazy i rysunki tej kilkunastoletniej dziewczynki widzimy lekkość w posługiwaniu się różnymi technikami, swobodę kreski, dostrzegamy umiejętność posługiwania się kolorem. To niezwykły dar w tak młodym wieku.

Żeby rozwinąć swój talent dziecko potrzebuje wsparcia ze strony ludzi którym ufa, są dla niego autorytetem. Jednocześnie potrzebuje zachęty i wskazówek, ze strony nauczycieli, pozwalających się rozwijać.

Marta ma wspaniałą rodzinę i przyjaciół. W spotkaniu otwierającym ekspozycję uczestniczyła najbliższa rodzina - mama, siostra, babcie, koleżanki ze szkoły. Młodą malarkę wspierały i podziwiać mogły jej prace, przede wszystkim, koleżanki z grupy do której uczęszcza na zajęcia plastyczne.

Warto podkreślić, iż Marta jest laureatką wielu konkursów plastycznych. Jej prace wystawiane były również w licznych wystawach prezentujących dorobek uczestników zajęć plastycznych.

Do najważniejszych artystycznych laurów dziewczynki należy zaliczyć kilkakrotny udział i wspaniałe efekty w Konkursie Plastycznym pn. „Mój Anioł” organizowanym przez MDK w Krasnymstawie. W 2012 r. zdobyła I miejsce w kategorii klas IV-VI, a w 2011 i 2013 roku jej prace zostały zakwalifikowane do wystawy. Sukcesem zakończył się też udział w I Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Przyroda w Kolorach” w MDK przy ul. Grunwaldzkiej 5 w Krakowie, gdzie jej praca zdobyła kwalifikację do wystawy. W 2011 roku pani Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju wyróżniła pracę Marty w Powiatowym Konkursie Twórczości Plastycznej dzieci i młodzieży pn. „Rośliny i zwierzęta chronione Parku Krajobrazowego Puszcza Solska”. W tym samym roku wyróżniony został rysunek wykonany na IV Ogólnopolski Konkurs Rysunku Węglem Łęczna 2011. Tematem konkursu był „Światło i mrok”. W XI. Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Historia - Pamięć - Człowiek” jury nagrodziło pracę Marty w kat. 10-12 lat. Konkurs organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Jej prace brały udział wystawach pokonkursowych XXXIII. i XXXIV. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”, który odbywa się w Muzeum Okręgowym w Toruniu, a jest objęty Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W X. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Kwiaty” w kategorii wiekowej 11-13 lat jej praca otrzymała wyróżnienie. Konkurs organizuje Ognisko Pracy Pozaszkolnej Zespół „Przygoda” w Rybniku. W marcu 2013 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu w IV. Konkursie Fotograficzno-Plastycznym „Kocie sprawy”.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy w Przedsionku Młodych Talentów Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, a Marcie życzymy wielu sukcesów artystycznych.

Anna Świca

Przeczytaj również: