Aktualności 2013/2014

"Witaj, gwiazdko złota"

MDK, 10-01-2014r.

8 stycznia 2014 r. odbyło się podsumowanie XXII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Witaj, gwiazdko złota” odbywającego się w ramach Festiwalu „Tyskie Wieczory Kolędowe 2014”. Wśród laureatów tej imprezy, której organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach, nie zabrakło dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano 791 prac plastycznych – malarskich rysunkowych, graficznych, ceramicznych. Jury obradujące w składzie: ks. prof.dr hab. Piotr Paweł Maniurka - teolog i historyk sztuki, kierownik Katedry Historii Sztuki Sakralnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu, Helena Golda Błahut - artysta malarz, Witold Kołban - artysta plastyk i Bogusław Trybus - artysta plastyk - przyznało 25 nagród, 36 wyróżnień, oraz 99 kwalifikacji do wystawy pokonkursowej.

Tematyka konkursu nawiązuje do polskich zwyczajów świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, obrzędów religijnych i rodzinnych. Bogactwo treści i motywów stało się inspiracją dla autorów prac do stworzenia wielobarwnego świata szopek, nastrojowych scen związanych z narodzeniem Pańskim, do ukazania fascynującego świata Aniołów. Ukazane na obrazkach rodziny śpiewają wspólnie kolędy, łamią się opłatkiem, oczekują pierwszej gwiazdki, dzieci czekają na prezenty.

Spośród wychowanków Anny Świcy za swoją pracę ukazującą rodzinę, zgromadzoną wokół pięknie ozdobionej choinki, w towarzystwie aniołów, siedmioletnia Martyna Mendyk otrzymała nagrodę. Do wystawy zakwalifikowano prace Martyny Bednarz (lat 9), Aleksandry Chutkowskiej (lat 10) i Martyny Kniaź (lat 9).

Warto podkreślić, iż to nie pierwszy sukces młodych wychowanków pracowni plastycznej, jakim mogą się poszczycić. Udział w imprezach o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym przynosi satysfakcję nie tylko uczestnikom i ich rodzinom, ale też pracującej z nimi nauczycielce. Radość dzieci i młodzieży z otrzymywanych nagród i wyróżnień daje motywację do dalszej pracy, osiągnięcia są też promocją naszego miasta i regionu.

Anna Świca

Przeczytaj również: