Aktualności 2013/2014

Wystawa „Wiosna – ach to Ty”

MDK, 14-03-2014r

„Wiosna – ach to Ty” to tytuł wystawy, której uroczyste otwarcie miało miejsce w czwartek 13.03.14r. w Galerii Zielonej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Pani dyrektor Renata Socha przywitała wszystkich gości i otworzyła wystawę, na którą przybyli autorzy prac wraz z rodzicami, nauczyciele MDK ze swoimi wychowankami.

Gościnnie wystąpiła solistka studia wokalnego „Kombinejszyn” Magdalena Koman.

Wystawa poświęcona kobietom i dla kobiet w temacie połączona z wiosną.

Inspiracją do wystawy były przyniesione przez dzieci fotografie rodzinne swoich mam, babć, koleżanek i ich samych a całości dopełnił pomysł i wyobraźnia autorek prac.

Na wystawie została zaprezentowana nowa technika malowania na szkle.

Ten rodzaj malarstwa został trochę zapomniany. Jest jedną z tych gałęzi sztuk plastycznych, która stanowi ewenement w skali światowej. W Polsce rozwinął się na obszarach Dolnego Śląska i Podhalu w XIX wieku a malowidła były wykorzystywane do ozdabiania chłopskich chat. Zaczęły powstawać szkoły i warsztaty malowania na szkle a każda z nich miała własne wzorce i odmienną technikę tworzenia, która bardzo różni się od innych technik.

Wbrew nazwie farby nakłada się bowiem pod szkłem. Wzór wykonuje się wcześniej lub bezpośrednio na szkle czarną farbą lub markerem. Następnie kontury wypełnia się farbą ale w odpowiedniej kolejności. Najpierw maluje się szczegóły, cienie, światło, elementy dekoracyjne a na końcu tło. Po zakończeniu malowania i wyschnięciu farb szkło odwraca się na drugą stronę.

Przy realizacji tego zadania towarzyszyły dziewczętom ogromne emocje, malowanie okazało się dosyć trudne, czasochłonne i pracochłonne tym bardziej, że farby do szkła nie można poprawiać trzeba było pracować szybko i zdecydowanie.

Jednakże zadanie to zostało wykonane wspaniale, nowe doświadczenia z nową techniką okazały się bardzo owocne. Prace obfitują w piękne formy i kompozycje a także ukazują przejrzystość barw i eksplozję kolorów farb do szkła a tym samym wiosny.

Wystawę można oglądać do 13.04.2014r.

Przeczytaj również: