Aktualności 2013/2014

Sukcesy wychowanków MDK w XII. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Tradycje Wielkanocne 2014"

MDK, 08-04-2014r

Ponad dwa tysiące prac oceniła komisja konkursowa XII. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Tradycje Wielkanocne 2014" organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki w Płocku. Tegoroczny konkurs przyniósł sukces aż pięciorgu wychowankom Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. 8 kwietnia br. odbył się wernisaż wystawy oraz uroczystość podsumowania imprezy.

Ideą konkursu, oprócz prezentacji możliwości twórczych dzieci i młodzieży oraz doskonalenia umiejętności i warsztatu plastycznego, jest ocalenie od zapomnienia polskich tradycji Świąt Wielkanocnych. Uczestnicy zajęć prowadzonych w młodzieżowym domu kultury mają możliwość wypowiedzenia się w formie malarskiej na temat regionalnych zwyczajów i obrzędów związanych ze Świętami Wielkiej Nocy.

Spośród podopiecznych Anny Świcy I nagrody w kategorii wiekowej od 7 do 9 lat przypadły dziewięciolatkom: Miłoszowi Stelmachowi i Amelii Rybak, III nagrodę w tej samej kategorii wiekowej uzyskała Martyna Kniaź. Praca Miłosza to bardzo ciekawa kompozycja przedstawiająca współczesny zwyczaj oblewania dziewcząt wodą w lany poniedziałek. Amelka namalowała swoją rodzinę podczas wiosennego, świątecznego spaceru w Niedzielę Palmową, a Martynka przygotowywanie palm i malowanie pisanek. W grupie wiekowej 13-16 lat także I nagrody przyznane zostały pracom wykonanym przez czternastoletnią Weronikę Kuziak oraz szesnastoletnią Jagodę Kuranty. Dziewczęta, ukazując charakterystyczne stroje ludowe z różnych regionów Polski, przedstawiły tradycję święcenia barwnych palm kurpiowskich.

A.Świca