Aktualności 2013/2014

17. edycja Konkursu Plastycznego Malujemy Pastelami - wyróżniono naszych młodych wychowanków

MDK, 25-04-2014r

Prace plastyczne ośmioletniego Andżela Dziwury i dziewięcioletniego Miłosza Stelmacha zostały wyróżnione w 17. edycji Konkursu Plastycznego Malujemy Pastelami organizowanego przez Tarnobrzeski Dom Kultury. Tematem przewodnim tegorocznych prac konkursowych była „Martwa natura”.

Obaj wyróżnieni chłopcy uczęszczają na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju i pracują pod kierunkiem Anny Świcy. 25 kwietnia 2014 roku w galerii TDK w Tarnobrzegu odbyło się otwarcie wystawy, na której zaprezentowane zostały nagrodzone i wyróżnione prace wykonane w technice pasteli. Ta trudna, nie zawsze doceniana przez odbiorców technika, jest bardzo atrakcyjna dla twórców. Dzięki swoim właściwościom pastele pozwalają na uzyskiwanie zarówno rysunkowych, jak i malarskich efektów. Pastele zaczęto stosować w czasach renesansu, ale dopiero w baroku technika ta rozkwitła. Mistrzami pasteli byli między innymi wybitni osiemnastowieczni portreciści jak wenecka artystka Rosalba Carriera czy francuski malarz Maurice Quentin de La Tour. W technice pasteli tworzyli tacy artyści jak Edgar Degas, Stanisław Wyspiański czy Pablo Picasso.

Nasi mali artyści bardzo dobrze poradzili sobie z problemem malowania przedmiotów, z kolorem i kompozycją. Andżelo wykonał pracę w technice pasteli suchej, natomiast Miłosz pasteli olejnej.

Składamy gratulacje młodym laureatom, życząc im jeszcze wielu sukcesów artystycznych!

Anna Świca