Aktualności 2013/2014

Fotorelacja (Zapraszamy na nasz FanPage na Facebook-u)

ZTL TANEW i ZAWIERUCHA w Macedonii

MDK, 29-07-2014r

W dniach od 19 do 25 lipca 2014 r. Zespół Tańca Ludowego „Tanew” i „Zawierucha”, grupy działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Aleksander Macedoński”.

Festiwal odbywa się co roku w malowniczym miasteczku Ohrid, położonym w południowo-zachodniej Macedonii nad Jeziorem Ohrydzkim, które jest najstarszym w Europie i najgłębszym na Półwyspie Bałkańskim, rozdzielone granicą między Albanię i Macedonię. Miasteczko wraz z jeziorem zostały wpisane w 1980 roku, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urokliwa kraina przyciąga wyjątkowym klimatem, orientalną kolorystyką oraz zabytkami: ruiny Bazyliki św. Erazma z IV w., ruiny twierdzy cara Samuela, liczne cerkwie z okresu średniowiecza. Ponadto na jednym ze wzgórz otaczających miasto znajduje się starożytny teatr, w którym „Tanew” i „Zawierucha” dały dwa koncerty.

Celem Festiwalu jest integracja ludzi różnych kultur, poprzez taniec i muzykę, a główną misją festiwalu jest tworzenie komunikacji i współpracy między grupami tańca ludowego, przez prezentację własnej kultury regionalnej, wymianę doświadczeń i budowanie nowych międzynarodowych przyjaźni.

W festiwalu brało udział sześć zespołów: dwa zespoły z Polski („Tanew” i „Zagórzanie”) oraz zespoły z Bułgarii, Belgii, Rumunii i Macedonii. Każdy zespół uczestniczył w paradach folklorystycznych wzdłuż brzegów Ohridu oraz w koncertach, które odbywały się na scenie starego miasta. Podczas występów „Tanew” wykonała dwa układy taneczne „Suita tańców śląskich” i „Tańce spiskie”.

Tańce przeplatane były przyśpiewkami ludowymi, wykonanymi przez grupę „Zawierucha”. Występy zostały przyjęte z entuzjazmem i nagrodzone gromkimi brawami kulturowo zróżnicowanej publiczności.

Organizatorzy zapewnili nam liczne atrakcje, m.in. zwiedzanie miasta Ohrid i rejs statkiem Aleksandria, dzięki któremu poczuliśmy dreszczyk emocji związany z macedońskim wiatrem we włosach i falami rozbijającymi się o burtę statku.

Piaszczyste plaże, przejrzysta woda, macedoński klimat pozwoliły nam na relaks i rozrywkę, a piękny wyżynno-górzysty krajobraz i podziwiane zachody słońca dostarczyły estetycznych doznań, niesamowitych wrażeń, które długo pozostaną w pamięci.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do kąpleksu basenowego z wodami termalnymi w Miszkolcu na Węgrzech, gdzie po kąpieli zrelaksowani, z nowymi siłami ruszyliśmy w dalszą drogę do domu.

Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu. Przede wszystkim Staroście Powiatu Biłgorajskiego i Burmistrzowi Miasta Biłgoraj, Dyrekcji MDK, kadrze opiekującej się młodzieżą oraz Stowarzyszeniu Miłośników Zespołu Tańca Ludowego „Tanew” – POKOLENIA. Jak wiadomo podróże kształcą, a to dzięki Wam staliśmy się bogatsi o bagaż życiowych doświadczeń i mądrość z podróży płynącą.

Ewa Chuchro

ZTL TANEW i ZAWIERUCHA w Macedonii (zdjęcia: 337)

fot. MDK

fot. A. Wachowicz (zdjęcia: 250)