Aktualności 2014/2015

Fotorelacja

fot.MDK

Wystawy prac Pauliny Węgrzyn zatytułowana „INTRODUKCJA”.

MDK, 08-09-2014r

 


W sobotę, 6 września 2014 roku, w salach wystawowych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju miał miejsce wernisaż wystawy prezentującej prace malarskie i rysunkowe Pauliny Węgrzyn - tegorocznej maturzystki, absolwentki Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, a jednocześnie wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Otwarcie wystawy zatytułowanej „INTRODUKCJA” było jedną z imprez towarzyszących, zorganizowanej po raz pierwszy w Biłgoraju, Nocy Kultury.

 



Ekspozycja znajdująca się w dwóch galeriach – Zielonej i Czerwonej - została ona zatytułowana „INTRODUKCJA”. Nie jest to przypadkowy tytuł. Według słownika języka polskiego słowo introdukcja ma kilka znaczeń. Jedno z nich określa «początkowy fragment dzieła». Nawiązuje więc w pewien sposób do swego rodzaju początku drogi artystycznej młodej artystki. Autorka prac – Paulina Węgrzyn - uczęszczała do pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju w latach 2008-2013. Od początku jej przewodnikiem po meandrach sztuki i nauczycielem prowadzącym była Anna Świca. Wspominając początki zmagań artystycznych Pauliny, kiedy to jako trzynastoletnia dziewczyna przyszła po raz pierwszy do pracowni, należy podkreślić jej cechy charakteru i osobowości. Nie sposób było nie zauważyć prac wybijających się na tle grupy. Tworzone przez nią prace czy to malarskie, czy to rysunkowe wyróżniały się dużą indywidualnością i oryginalnością. Jednocześnie z każdym rokiem stawały się coraz dojrzalsze. Prace rysunkowe i malarskie jej autorstwa brały udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury oraz wielu konkursach plastycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim, gdzie były nagradzane i wyróżniane. Pierwszym wyróżnieniem Pauliny było to otrzymane w 2008 roku, w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ja i Król Maciuś Pierwszy”. Konkurs organizowany był przez MDK w Płocku. Potem były kolejne osiągnięcia. Wśród nich nagroda w 8. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mój region w Europie” organizowanym w Legnicy a także wyróżnienia m.in. w XX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty "Moje Zakątki 2012 " (MDK Biłgoraj) czy dwukrotnie w Konkursie Plastycznym z cyklu „Malujemy Pastelami” w Tarnobrzegu. Jej prace zostały też dostrzeżone przez jury Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”, który organizuje Muzeum Okręgowe w Toruniu pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako wychowanka MDK, za swój talent i osiągnięcia plastyczne, otrzymała dwukrotnie ( w latach 2009 i 2011) podziękowania od Starosty Biłgorajskiego. To oczywiście tylko niektóre z jej sukcesów.




Należy podkreślić iż fenomen Pauliny polega na umiejętności łączenia nauki z pasjami wykraczającymi poza szkolną wiedzę i wymagania. Jej chęć zdobywania wiedzy w szczególny sposób wyróżniała ją z grupy rówieśników. Paulina wraz ze swoimi koleżankami brała udział w plenerach, warsztatach malarskich, wyjazdach edukacyjnych. Dzięki swojemu talentowi, wielkiej pasji i pracowitości Paulina została stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, laureatką jednej z nagród w konkursie grantowym „Wymodeluj Swoje Marzenia”, a od października rozpocznie studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku konserwacja i restauracja dzieł sztuki. To swego rodzaj zwieńczenie jej trudów i artystycznych ambicji.



Na otwarcie obecnej wystawy licznie przybyli przyjaciele Pauliny, jej rodzice, siostry i dziadkowie. Nie zabrakło koleżanek i kolegów ze szkoły a także z pracowni plastycznej MDK, do której uczęszczała. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor MDK Renata Socha. Prezentowane prace – studia i szkice, rysunki węglem i ołówkiem, prace olejne o różnorodnej tematyce – to już przemyślenia młodej malarki i rysowniczki, która dąży do celu w sposób wyjątkowo kreatywny i twórczy. Nie boi się stojących przed nią wyzwań. Próbuje różnorodnych technik. Poszukuje, by w końcu swobodnie się w nich poruszać. Pokazuje akademickie, wymuskane i dopracowane w każdym szczególe rysunki, by następnie dojść do ekspresji, swobody i syntezy formy w operowaniu linią niemal jak w kompozycjach Matisse’a. Podobnie w obrazach malarskich, gdzie plama koloru jest podstawą budowania formy i kompozycji.




Przed Pauliną kolejne wyzwania. To co obecnie prezentuje biłgorajskiej publiczności jest tylko pewnym etapem, wstępem do artystycznej kariery. Można mieć nadzieję, że studia pomogą jej w realizacji planów i osiąganiu coraz to wyższych celów.


Wystawę będzie można oglądać do 3 października br. Serdecznie zapraszamy!


Anna Świca


Facebook

 

© MDK Biłgoraj 2002-2014