Aktualności 2014/2015

Międzynarodowy sukces wychowanków MDK

MDK, 30-09-2014r

Trzy nagrody i sześć wyróżnień dla wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju – to efekt udziału w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pn. „Mój region w Europie”. Imprezę zorganizowało Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy pod patronatem Prezydenta Miasta Legnica. Konkurs został podsumowany 26 września br.

W konkursie zostały nagrodzone i wyróżnione prace dzieci i młodzieży nadesłane z wielu ośrodków kultury w Polsce oraz Bułgarii, Ukrainy i Słowacji. Dla podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, to kolejny w tym roku, wspaniały sukces. Nad ośmiorgiem z nich opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca, zaś jedną z laureatek została podopieczna Ireny Oręziak-Kupczak.

Tematyka konkursu zakłada zainteresowanie młodych ludzi kulturą, historią, walorami przyrodniczymi, zabytkami, oraz tym co wszystkim co wiąże się z tradycjami i zwyczajami kultywowanymi w naszym najbliższym otoczeniu. Uczestniczące w zajęciach dzieci niejednokrotnie w swoich pracach ukazują najbardziej znane, najbardziej charakterystyczne i niepowtarzalne elementy otaczającego ich świata.

Tematami nagrodzonych prac plastycznych z MDK w Biłgoraju są więc przedstawienia przyrody, malowniczych łąk i lasów, pejzaże z motywami ginącej architektury, tradycyjne stroje ludowe – oryginalne i tak odmienne od bogatych i kolorowych strojów w innych regionach Polski.

W najmłodszej kategorii wiekowej - przedszkoli - wyróżniony został sześcioletni Franio Gnyp. Jego praca Dwa bociany to urzekające spojrzenie małego dziecka na ptaki, które są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Dziewięcioletnia Kornelia Ciosmak w przepięknych pastelowych barwach namalowała sowę. Za to wyjątkowe, artystyczne spojrzenie Kornelia otrzymała nagrodę w kategorii klas I-III szkoły podstawowej. Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyła praca siedmioletniej Amelii Senczyny. Amelka przedstawiła dziewczyny w strojach ludowych na tle wiejskiej chaty z bocianem i stojącym na płocie kogutem. Także w kategorii klas IV –VI szkoły podstawowej podopieczni MDK w Biłgoraju zostali laureatami konkursu. Michał Osiński (lat 11) jest autorem nagrodzonej pracy przedstawiającej Bociana nad łąką, zaś wyróżnienie otrzymała praca jedenastoletniej Anny Pędziwiatr zatytułowana W lesie. Michał i Ania byli już niejednokrotnie nagradzani za swoje prace plastyczne. W najstarszej gimnazjalnej grupie wiekowej Marlena Małysz „wymalowała” sobie nagrodę. Jej obraz w barwach brązów i zieleni, ukazujący ukryte wśród pól domy kryte strzechą, to widok ginącego wiejskiego świata. Wyróżnienia otrzymały trzynastoletnia Karolina Kaczor za pracę Sitarze - strój biłgorajski, Monika Rękas (lat 17) za obraz Cerkiew oraz Joanna Maciocha (14 lat).

Impreza pokazała jak ważne są nasze „małe ojczyzny” w wielkiej europejskiej rodzinie i że zawsze – parafrazując Mikołaja Reja - warto chwalić się tym co posiadamy.