Aktualności 2014/2015

Wystawa w Przedsionku Młodych Talentów - „Co mi w duszy gra...”

MDK, 11-12-2014r

„Co mi w duszy gra...”, kolejna wystawa z cyklu pn. „Mali Artyści - Wielkie Talenty”, została otwarta w środę, 10 grudnia 2014 roku, w Przedsionku Młodych Talentów Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Autorką prezentowanych prac rysunkowych i malarskich jest czternastoletnia Weronika Mazurek.

Cykl ekspozycji zapoczątkowany w ubiegłym roku szkolnym, ma na celu promować a jednocześnie uaktywniać utalentowanych plastycznie młodych twórców. Tym razem możemy oglądać i podziwiać talent Weroniki Mazurek wychowanki pracowni plastycznej prowadzonej przez Annę Świcę.

Weronika pochodzi z Sierakowa, jest uczennicą II kl. Gimnazjum w Zespole Szkół w Harasiukach. Na zajęcia plastyczne do Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju uczęszcza od września 2012 roku. Poza plastyką jej pasją jest muzyka, a ostatnio także taniec. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Biłgoraju, w klasie skrzypiec. Utalentowana, radosna i pełna entuzjazmu jest laureatką licznych konkursów plastycznych, a prace prezentowane są na wystawach zbiorowych grupy młodzieżowej.

Do najważniejszych osiągnięć, tej pełnej zapału dziewczyny, można zaliczyć: I Nagrodę w kat. 10-12 lat w III. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  „Przyroda Polska - Zwierzęta”  (Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni 2012 r.); Kwalifikację do wystawy w IX. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  „Moje spotkanie z folklorem”  (Ognisko Pracy Pozaszkolnej  „Przygoda”  w Rybniku 2012 r.); I miejsce w kategorii klas IV-VI w I. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  „Mój Anioł”  (MDK w Krasnymstawie 2013 r.); Kwalifikację do wystawy w XXI. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży  "Moje Zakątki 2013"  (MDK w Biłgoraju 2013 r.); Kwalifikację do wystawy w XXXV. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży  „Moja Przygoda w Muzeum”  (Muzeum Okręgowe w Toruniu pod patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2013 r.); II Nagrodę w kategorii gimnazjum w II. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  „Mój Anioł”  (MDK w Krasnymstawie 2014 r.); Wyróżnienie w kategorii do 14 lat w VII. Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem (Łęczna 2014 r.); Kwalifikację do wystawy w XIV. Powiatowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży  „Historia – Pamięć – Człowiek”  – Powstanie Warszawskie (MDK w Biłgoraju 2014 r.)

Ekspozycja w Przedsionku Młodych Talentów to efekt pracy nie tylko w pracowni. Weronika tworzyła także w domu. Za namową nauczycielki wykonała cykl trzech prac nawiązujących do jej wielkiej pasji, jaką jest muzyka. Prace wykonane pastelami to martwe natury, gdzie główny motywem są instrumenty muzyczne – skrzypce, gitary, saksofon. Tak więc pasja do muzyki została tu połączona z talentem plastycznym. Na szczególną uwagę zasługują też rysunki przedstawiające koty, te domowe – miłe i puszyste oraz dzikie – drapieżne i tajemnicze. Weronika w urokliwy, lekki i swobodny sposób namalowała też kilka prac o tematyce pejzażowej. Dopełnieniem wystawy są próby portretowe wykonane głównie w technikach rysunkowych.

Gośćmi wernisażu były koleżanki z grupy i najbliższa rodzina Weroniki. Wszystkich przybyłych powitała dyrektor MDK Renata Socha. Podkreślając, że Przedsionek to tylko wstęp do dalszej artystycznej pracy, Weronika otrzymała od swojej nauczycielki symboliczną paletę, pędzle i farby. Bardzo miłym akcentem tej wyjątkowej uroczystości były podziękowania młodej artystki złożone na ręce pani dyrektor Renaty Sochy i sprawującej opiekę artystyczną Anny Świcy.

Takie chwile są z pewnością jednymi z najważniejszych momentów w pracy nauczyciela. Utwierdzają nas w przekonaniu, że trud włożony w rozwijanie talentów, wychowanie, kształtowanie i rozwój młodych ludzi, może przynieść radość i satysfakcję. Weronice należy życzyć kolejnych sukcesów w konkursach i wielu wspaniałych wystaw.