Aktualności 2014/2015

Wystawa "Dziecięcy Świat"

MDK, 27-01-2015r

9. wystawa z cyklu RADOŚĆ TOWRZENIA zatytułowana “Dziecięcy Świat” została uroczyście otwarta, w poniedziałek 26 stycznia 2015 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. Autorzy prezentowanych prac to najmłodsi wychowankowie TĘCZOWEJ MALARNII. Ich opiekunem artystycznym jest Anna Świca.

Przybyłych na wernisaż powitała dyrektor placówki pani Renata Socha, a gościem honorowym był Wicestarosta Biłgorajski Jarosław Piskorski.

Na uroczystości pojawili się oczywiście autorzy prac w towarzystwie swoich rodziców i opiekunów. Dla wielu małych artystów to bardzo ważna chwila, gdyż jest to pierwsza wystawa i prezentacja dotychczasowej pracy w pracowni plastycznej. W dwóch galeriach zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt obrazków autorstwa pięćdziesięciu sześciu dzieci w wieku od 5 do10 lat z trzech grup – CZERWONEJ, NIEBIESKIEJ I ŻÓŁTEJ.

Tegoroczna wystawa to prace pokazujące różnorodność podejmowanych podczas zajęć tematów i technik plastycznych.

Dzieci uwielbiają rysować pastelami olejnymi, malować farbami, z wielką swobodą posługują się pastelami suchymi. Wielką frajdę sprawia im także rysowanie węglem oraz mieszanie technik. Dziecięcy świat to przede wszystkim rodzina, zabawy z rówieśnikami, bohaterowie bajek. Trzon ekspozycji prezentowanej na ścianach Galerii Zielonej stanowią prace wykonywane w kilkuosobowych grupach. To swoiste autoportrety samych artystów. Dzieci tworząc własne podobizny miały za zadanie stworzyć wspólną pracę, własny kolorowy i radosny świat. W Galerii Czerwonej można podziwiać prace realizowane przez kilka miesięcy roku szkolnego w różnych konwencjach artystycznych.

Pomimo tak młodego wieku dzieci z pracowni plastycznej uczestniczą i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych, przynosząc chlubę swoim rodzicom i naszej placówce. Do najważniejszych należą nagrody zdobyte w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt. „Mój region w Europie”  w Legnicy, XII. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Kwiaty na łące”  2014 w Rybniku, XI. Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”  2014 w Katowicach, Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Mój Nauczyciel i jego praca - 2014”  w Zamościu, I. Diecezjalnym Konkursie Plastycznym „Krzyże i kapliczki Lubelszczyzny”  w Zamościu, XV. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ja i Król Maciuś Pierwszy”  w Płocku, XIV. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rodzina. Rodzinne pasje”  w Krasnymstawie, w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ptasi mieszkańcy z krainy wyobraźni”  we Wrocławiu, czy w V. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przyroda Polska - Łąka”  w Gdyni.

To wielka radość i mobilizacja do dalszej pracy. Jednak należy podkreślić, iż zdobywane laury nie są celem samym w sobie. Ważne jest, aby uczestnicy zajęć plastycznych rozwijali swoje umiejętności manualne, realizowali swoje pasje a nade wszystko, poprzez twórczą zabawę, zdobywali nowych przyjaciół, poszerzali wiedzę nie tylko o sztuce, ale także o kulturze, historii i tradycjach.

Uwieńczeniem imprezy były zdjęcia artystów wykonane na tle własnych podobizn oraz degustacja słodkości.

Wszystkich zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, która potrwa do 27 lutego br.!