Aktualności 2014/2015

WALENTYNKOWE ANIOŁY

MDK, 17-02-2015r

XV. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pn. „ANIOŁ” 2015 organizowany przez Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia w Warszawie przyniósł jeszcze jeden wyjątkowy sukces wychowankom Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Uczestnicy zajęć plastycznych z „Tęczowej Malarni” - Gabriela Tutka oraz Adrian Stelmach i Andżelo Dziwura zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu.

Sukces jest bezprecedensowy, gdyż do tej artystycznej impasy nadesłano aż 3228 prac z 490 placówek z całej Polski. Opieką artystyczną zgłoszone do konkursu dzieci i młodzież objęło 658 instruktorów i nauczycieli. Spośród zakwalifikowanych do konkursu prac jury w składzie: Zofia Bisiak – historyk sztuki, specjalista w dziedzinie ART BRUT, Katarzyna Krasowska – grafik i pedagog, przedstawiciel organizatora, Michał Górski – artysta plastyk, przyznało tylko 8 nagród i 20 wyróżnień w czterech grupach wiekowych. W kategorii wiekowej 14 - 18 lat jury nie przyznało nagród. Ponadto komisja oceniająca wybrała 157 prac na wystawę.

Gabrysia Tutka otrzymała jedno z pięciu przyznanych w kategorii wiekowej 14-18 lat wyróżnień, a prace siedmioletniego Adriana Stelmacha i dziewięcioletniego Andżela Dziwury znalazły się w wśród prac jakie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej. Wszyscy laureaci są uczestnikami zajęć plastycznych prowadzonych przez nauczycielkę plastyki Annę Świcę.

Anioły to temat bardzo wdzięczny i lubiany przez dzieci i młodzież. Na przestrzeni wieków niematerialny byt aniołów, opisany przede wszystkim w tekstach biblijnych, przybiera formy ukształtowane przez artystyczne wizje licznych artystów. Wyobrażenie aniołów, pokazanie ich fizycznej formy, utrwalone zostały w naszej wyobraźni właśnie dzięki dziełom sztuki. Postaci aniołów towarzyszą człowiekowi, pełnią rolę ich opiekunów, obrońców, są posłańcami i zwiastunami woli Boga. Konkurs w warszawskiej Dorożkarni daje okazję do zmierzenia się z tą „nieziemską” tematyką. Gabrysia jest ubiegłoroczną zdobywczynią nagrody w tym samym konkursie, który miał jednak dwa razy mniej uczestników. Prace tej wyjątkowo uzdolnionej siedemnastolatki są swego rodzaju eksperymentem, twórczym zmaganiem i zasługują na wyjątkową uwagę. Praca Andżela ukazująca anioła bujającego swobodnie w obłokach, o dekoracyjnych formach inspirowana była polichromiami Jana Matejki zaprojektowanymi do kościoła Mariackiego w Krakowie, zaś Adrian postaci anioła nadał indywidualne, niepowtarzalne oblicze.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wernisażem oraz wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom odbyło się w walentynkową sobotę, 14 lutego br.