Aktualności 2014/2015

PRACA ALEKSA STELMACHA
W KOLEKCJI SZTUKI DZIECKA PAŁACU MŁODZIEŻY W KATOWICACH !

MDK, 09-03-2015r

Z wielką radością i satysfakcją pragniemy poinformować o wyjątkowym sukcesie pięcioletniego Aleksa Stelmacha, uczestniczącego w zajęciach plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Praca wykonana przez tego małego artystę została włączona do zaszczytnej Kolekcji Sztuki Dziecka Pałacu Młodzieży w Katowicach za rok 2014 i otrzymała honorowy certyfikat potwierdzający to wydarzenie.

To nie pierwszy sukces tego bardzo młodego człowieka uczęszczającego do pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia. Aleks wraz z równie utalentowanym rodzeństwem – braćmi Miłoszem i Adrianem oraz siostrami - Dżesiką i Oliwią pracuje pod okiem nauczycielki plastyki Anny Świcy. Chłopiec rozpoczął swoją przygodę z plastyką we wrześniu 2013 roku, gdy po raz pierwszy do pracowni MDK przyprowadziła go mama. Pierwszy sukces odniósł w XIII. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Rodzina. Tradycje Rodzinne” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, gdzie jego praca zdobyła II Nagrodę w kategorii przedszkolaków; w XV. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pudełko moich marzeń” w Zduńskiej Woli, w kategorii wiekowej 6 - 9 lat, jego praca zdobyła Wyróżnienie; kwalifikacją do wystawy zakończył się udział w XIX. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Dom” zorganizowanym przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie oraz w XI. Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej „Świat w oczach najmłodszych – Podróż moich marzeń”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, gdzie do konkursu nadesłano aż 2623 prace plastyczne z 233 placówek oświatowych. Obecny sukces odniosła zaś praca nagrodzona w XI. Ogólnopolskim Konkursie Dziecięcej Twórczości Plastycznej organizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach pn. „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna” 2014.

Tworzona od 2006 roku przy Pałacu Młodzieży im. Prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach Kolekcja Sztuki Dziecka, jest unikalnym zbiorem dziecięcej twórczości, zawierającym rysunki, grafiki, prace malarskie i przestrzenne dzieci w wieku od 3 do 13 lat. Ma na celu promocję i upowszechnianie dziecięcej twórczości w różnych środowiskach. Kolekcję można oglądać w wielu instytucjach, miastach, a nawet poza granicami naszego kraju. Honorowym udokumentowaniem zakwalifikowania pracy do Kolekcji są specjalne certyfikaty wręczane ich autorom. Wyboru prac do kolekcji dokonuje specjalnie powoływana Rada Artystyczna, która obraduje dwa razy do roku. Dziecięce prace oceniają wybitni artyści, profesorowie i nauczyciele szkół artystycznych. W tym roku prace oceniali: Roman Kalarus, Aleksandra Klimas, Joanna Nawrot i Zbigniew Krzywdziak. Honorowy Patronat nad Kolekcją objął prof. Roman Kalarus – wybitny artysta malarz, grafik, plakacista, profesor ASP w Katowicach.

Prace do najnowszej Kolekcji, zasługujące na miano „Sztuki Dziecka” wybierane były z wystawy plastycznej VII. Festiwalu Talentów i Niezwykłych Umiejętności Dzieci i Młodzieży Województwa Śląskiego „Uwaga Talent” oraz XI. Ogólnopolskiego Konkursu Dziecięcej Twórczości Plastycznej „Najpiękniejsza jest moja Ojczyzna”.

Praca uhonorowana Certyfikatem Kolekcji Sztuki Dziecka

Na swoim rysunku Aleks ukazuje dom i rodzinę. Dziecko obserwuje świat i tworzy intuicyjnie obrazy nie obarczone regułami, przekazując w pracy plastycznej swoje doznania i emocje. Patrząc na obrazek stworzony przez Aleksa zobaczyć można przede wszystkim radość z wspólnego przebywania w gronie rodziny. Budynek domu został potraktowany bardzo symbolicznie, wręcz lapidarnie, gdyż jego kształt wyznacza tylko bardzo wyrazista, czerwona linia. Jednocześnie możemy zobaczyć jego wnętrze, zobaczyć to co dla dziecka najważniejsze. Kompozycja obrazka jest niemal symetryczna, dopełnieniem jest oszczędna kolorystyka, z wyraźnym zaznaczeniem radosnych i uśmiechniętych postaci dzieci i rodziców.

Życzymy wszystkim dzieciom, aby nie ustawały w realizowaniu swoich pasji, a Aleksowi, aby wciąż tak pięknie malował otaczający go świat.