Aktualności 2014/2015

Wystawa prac plastycznych „METAMORFOZY”

MDK, Joanna Łukaszczyk, 13-03-2015r

W czwartkowy wieczór, 12 marca bieżącego roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbyło się otwarcie wystawy „Metamorfozy”, prezentującej prace wykonane przez wychowanków grup plastycznych „Fantazja” i „3 D”, pracujących na co dzień pod kierunkiem pani Ireny Oręziak-Kupczak.

Wystawa jest kolejną z cyklu, poświęconego kobietom, dla kobiet i o kobietach. Jej tytuł jest adekwatny do tego, jakie są kobiety – zmienne, bo zmienia je dzisiejszy świat. Ale „metamorfoza” dotyczy także zmiany techniki, w jakiej wykonane zostały prezentowane prace.

Otóż, ekspozycje to rzeźby i płaskorzeźby wykonane z powertexu. Jest to wszechstronny, przyjazny dla środowiska utwardzacz na bazie wody, preparat gotowy do użycia, bezpieczny dla ludzi i środowiska, mogą z nim pracować również dzieci.

Praca z utwardzaczem to praca na tak zwanych materiałach chłonnych, takich jak tkanina, papier, karton, skóry, można go łączyć z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniem, ceramiką, drewnem, piaskiem. W połączeniu z różnymi materiałami oraz barwnikami można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Można tworzyć rzeźby ogrodowe, niepowtarzalna biżuterię i o wiele więcej. Żaden inny produkt nie jest tak uniwersalny i nie daje możliwości uzyskania tak wielu efektów jak powertex. Powertex udowodnił już swój sukces w całej Europie, Ameryce Północnej, Południowej, Afryce i Australii.

Prace nad rzeźbą były wymagały długiego przygotowania i zaangażowania, w sumie trwały ponad miesiąc. A jej przebieg polegał na wykonaniu projektu, konstrukcji z miękkiego drutu, potem nałożeniu folii aluminiowej oraz taśmy malarskiej, a następnie połączeniu tkaniny z powertexem i nałożeniu go na rzeźbę.

Dzieci i młodzież stanęli na wysokości zadania, bo chociaż technika nie należy do najłatwiejszych, to wykonali bardzo ciekawe i oryginalne prace. Gotowym elementem były gipsowe główki, reszta materiału to rzeczy przyniesione przez dzieci z domu.

Do przygotowania naturalnych tkanin i materiałów trzeba było zaangażować rodziców, którzy pomogli młodym artystom w realizacji tego zadania. Efekty ich długiej pracy to przepiękne rzeźby, z których każda ma tytuł, będący odzwierciedleniem stosunku autora do ludzi i otaczającego świata.

Wernisaż tej nowatorskiej wystawy cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz samych artystów przybyli ich najbliżsi, rodziny, przyjaciele, znajomi, wśród gości była także grupa wsparcia „Mamy wyjście”, działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Biłgoraju wraz z opiekunami. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor MDK, pani Renata Socha. Opiekunka artystów, ich nauczycielka, pani Irena Oręziak-Kupczak opowiedziała o tym, jak powstawały rzeźby, na czym polega technika, jakiej użyto do ich wykonania. Podkreśliła także, że „Dzieci należy ciągle inspirować do działania, zachęcać ich do poszukiwania nowych metod tworzenia. Zastosowana metamorfoza, nowa technika otworzyła ich na nowe doświadczenia.”

Podczas wernisażu gościnnie wystąpiły wokalistki Studia wokalnego „Kombinejszyn”, podopieczne pana Andrzeja Czernika, dostarczając gościom dodatkowych artystycznych wrażeń.

Wystawę „Metamorfozy” można oglądać w Galerii Zielonej MDK do końca marca.

I.Oręziak-Kupczak