Aktualności 2014/2015

Sukces naszej wychowanki w XIV. Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Morskie Opowieści".

MDK, 28-04-2015r

W sobotę, 25 kwietnia 2015 r. w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku odbyło się podsumowanie XIV. Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Morskie Opowieści". Laureatką imprezy została uczestnicząca w zajęciach plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju - Karolina Kaczor - otrzymując za swoją pracę wyróżnienie.

Celem imprezy było zainteresowanie dzieci i młodzieży z całej Polski zabytkowym kompleksem architektonicznym Gdańska, przybliżenie historycznego i współczesnego, portowego charakteru miasta oraz osiągnięć w dziedzinie kultury, nauki i gospodarki, zapoznanie z pięknem krajobrazu Zatoki Gdańskiej, prezentacja i popularyzacja działań plastycznych utalentowanych uczniów i efektów pracy nauczycieli.

Na konkurs nadesłano 951 prac z różnych typów przedszkoli, szkół i placówek wychowania pozaszkolnego z całej Polski. Przyznano 16 pierwszych nagród równorzędnych, 26 wyróżnień w pięciu kategoriach wiekowych i 22 kwalifikacje do wystawy. Jury w składzie Piotr Budziszewski - artysta plastyk, kierownik działu malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, dr Łukasz Butowski - artysta grafik, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Monika Golenko - pracownik Działu Edukacji w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oceniając prace brało pod uwagę indywidualne, oryginalne potraktowanie tematu, bogaty i różnorodny warsztat pracy oraz estetykę wykonania.

Wyróżniona w kategorii 13-16 lat praca czternastoletniej Karoliny Kaczor przedstawia płynące po wzburzonym morzu żaglowce. Kompozycja poprzez oszczędną kolorystykę i formę podkreśla majestat tych wspaniałych fregat. Wydęte żagle i narysowane krótkimi ukośnymi kreskami fale, podkreślają żywiołowość i dynamikę przedstawienia. Laureatka ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień uzyskanych w licznych konkursach plastycznych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W zajęciach Tęczowej Malarni uczestniczy od 2009 roku, a jej nauczycielką prowadzącą jest Anna Świca.

Otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się na statku - muzeum "Sołdek". Organizatorem konkursu był Pałac Młodzieży im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, zaś współorganizatorem imprezy było Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.