Aktualności 2014/2015

Wycieczka edukacyjna
grup plastycznych z MDK
do Zalipia i Tarnowa


MDK, 22-05-2015r

 


19 maja 2015 r. dzieci z grup plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wraz z opiekunami panią Ireną Oręziak-Kupczak oraz panią Anną Świcą uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Zalipia i Tarnowa.



Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu, która jest filią Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wieś Zalipie słynie z przepięknie malowanych chat. Właścicielka zagrody Felicja Curyłowa (1904-1974) była najbardziej znaną i utalentowaną malarką z Zalipia. Oprócz działalności artystycznej zajmowała się popularyzacją tego miejsca i jego tradycji w całej Polsce, a nawet poza granicami kraju.


Zwyczaj zdobienia domów malaturami znany jest w wielu regionach Polski, nigdzie jednak ten rodzaj ludowego zdobienia nie rozwijał się tak, a co ważne, nie zachował się w tak rozwiniętej żywej postaci, jak w wiosce Zalipie. Barwne malowanki ścienne zapoczątkowały koliste plamy tzw. „packi” malowane niegdyś wapnem lub gliną zmieszaną z popiołem drzewnym. Te proste malowanki z czasem rozwinęły się w barwne kwiaty, którymi kobiety zaczęły pokrywać nie tylko piece, ściany i sufity domów mieszkalnych, ale też przedmioty codziennego użytku i zabudowania gospodarcze - studnie, piwnice, a nawet psie budy. Ściany zagrody zdobią papierowe wycinanki, ozdoby z bibuły, pająki, rózgi weselne, wianki oraz obrazy o tematyce religijnej. Po zapoznaniu się z historią zagrody dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, których tematem było namalowanie białych kwiatów na czarnym tle.


Wizyta w Zagrodzie Felicji Curyłowej nie tylko pozwoliła nam poznać niepowtarzalną, wciąż żywą zalipiańską tradycję, ale wzbudziła też apetyt na dalsze zwiedzanie wsi w poszukiwaniu innych „kwietnych domów”. Podczas wizyty w Domu Malarek mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób malowane są piękne kolorowe kwiaty na różnych przedmiotach. Dom Malarek powołała niegdyś do życia Felicja Curyłowa, który do 1997 r. pełnił rolę Domu Kultury w Zalipiu.


Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Tarnowie, którego siedziba mieści się w budynku dawnego Ratusza. Wybudowany na przełomie XV i XVI wieku jako gotycki, został przebudowany i wzbogacony o elementy renesansowe. Na wieży ratusza znajduje sie jeden z najstarszych zegarów ratuszowych w Polsce.


Wystawa „W kontuszu i przy szabli” w Galerii Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków prezentuje dzieła sztuki i wytwory kultury sarmackiej, pochodzące głównie z XVII i XVIII w. związane z kulturą szlachecką. Obrazują związane z codziennym życiem w epoce sarmackiej broń i uzbrojenie obronne, oporządzenie jeździeckie i strój. Obok nich znajdują się wytworne, porcelanowe serwisy najlepszych manufaktur europejskich i polskich oraz okazałe barokowe szkło, prawdziwe arcydzieła rzemiosła artystycznego.


Bardzo ciekawym punktem programu były zajęcia edukacyjno - multisensoryczne pt. „Nie szata zdobi człowieka”, które przybliżyły dzieciom historię stroju szlacheckiego, jego elementy oraz pochodzenie. Uzmysłowiły, w jaki sposób kultura wschodnia oddziaływała na dawną Polskę i Europę. Dzięki licznym zabawom dzieci mogły dowiedzieć się jakich materiałów używano do wyrobu ubrań oraz poznały nazwy poszczególnych elementów stroju narodowego. Słoiczki wypełnione różnymi przyprawami przybliżyły uczestnikom orientalne zapachy. Dyskusja nad morałem płynącym z bajki Ignacego Krasickiego pt. „Wróbel”, ukazuje co jest prawdziwą ozdobą człowieka. Na zakończenie zajęć dzieci przebrane w historyczne kostiumy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia, które miały odwzorowywać scenę z życia w szlacheckim dworze. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe magnesy z portretem sarmackim.


Wyjazd wzbogacił naszą wiedzę o historii, wyjątkowych miejscach i ludziach. Pełni wrażeń przy pięknej letniej pogodzie i dopisujących humorach zakończyliśmy wycieczkę pysznymi lodami.


Irena Oręziak-Kupczak
Anna Świca


© MDK Biłgoraj 2002-2015