Aktualności 2014/2015

Sukces wychowanków w XXV. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Pięknej - COLOR ART

MDK, 02-06-2015r

Miłosz Stelmach i Gabriela Tutka z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostali laureatami XXV. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Pięknej „COLOR ART” Goleniowie. Impreza odbywa się pod Patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Tematem tegorocznej edycji była „Magiczna Kraina Dźwięku i Koloru”. Uczestnicy mieli więc za zadanie zmierzyć się z obrazem, którego inspiracji należało szukać w przestrzeni dźwięków i barw. Natchnienia dla artystów biorących udział w konkursie mogły dostarczyć zarówno muzyka, jak i otaczająca nas rzeczywistość z jej różnorodnymi odcieniami.

Jury konkursowe pod przewodnictwem Profesora Akademii Sztuki w Szczecinie - Leszka Żebrowskiego - przyznało nagrody i wyróżnienia w kategorii malarstwa, grafiki i fotografii. W każdej z nich przyznano po trzy nagrody i trzy wyróżnienia w czterech grupach wiekowych. Dwa wyróżnienia powędrowały do wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

W kategorii malarstwa, w grupie wiekowej 10-12 lat, wyróżnienie zdobyła praca dziesięcioletniego Miłosza Stelmacha, zaś w grupie wiekowej 16-20 lat wyróżniono pracę siedemnastoletniej Gabrieli Tutki.

miłosz stelmach (14)
grupa 10-12 lat
Miłosz Stelmach, lat 10, Klekot bocianów
gabriela tutka (20)
grupa 16-20 lat
Gabriela Tutka, lat 17, Taniec w liliowej mgle

Praca Miłosza zatytułowana Klekot bocianów to rodzaj impresji o tematyce wiosennej. Motywem przewodnim obrazka są bociany, których przybycie i charakterystyczne dźwięki klekotu oznajmiają zbliżającą się wiosnę. Kompozycja bardzo dynamiczna, pełna ruchu i bocianiego rwetesu.

Obraz Gabrysi - Taniec w liliowej mgle - to malarska suita na temat tańca. Przedstawiona na nim dziewczyna, otulona suknią niczym delikatną mgiełką wiruje, niemal unosi się w powietrzu. Wrażenia lekkości dodaje kolorystyka obrazu, a przestawiony w nim ruch sprawia, że czujemy powiew wiatru i dźwięki muzyki.

Należy podkreślić, iż i Miłosz, i Gabrysia są wielokrotnymi zdobywcami nagród zdobytymi w bardzo licznych konkursach oraz nagrodzeni przez Starostę Biłgorajskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie plastyki. Na co dzień uczęszczają na zajęcia plastyczne do pracowni Tęczowa Malarnia, którą prowadzi w biłgorajskim MDK Anna Świca.

Wręczenie nagród laureatom odbyło się 27 maja 2015 r. w Goleniowskim Domu Kultury.

Przeczytaj również: COLOR ART Niedziela 14 VI 2015/