Aktualności 2014/2015


MDK, 02-06-2015rMłodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju powstał
we wrześniu 1990 roku na bazie Ogniska Pracy Pozaszkolnej Nr 1 i Nr 2 w Biłgoraju.


Pierwszym dyrektorem placówki był pan Tomasz Książek. Wraz z nauczycielami rozpoczął trudną ale owocną pracę wychowawczą poświęconą dzieciom i młodzieży z terenu Biłgoraja i okolic.


Od początku istnienia MDK organem prowadzącym placówkę jest Starostwo Powiatu Biłgorajskiego, zaś organem nadzorującym działalność – Lubelski Kurator Oświaty.


Od 2000 do 2007 roku funkcję dyrektora MDK sprawowała pani Anna Iskra, która z ogromnym zaangażowaniem i pasją poświęcała czas na rzecz wszechstronnego rozwoju placówki.
Od 2007 roku funkcję dyrektora placówki sprawuje
Renata Socha.


Można śmiało powiedzieć, że Młodzieżowy Dom Kultury to jednostka odgrywająca doniosłą rolę w życiu kulturalno – oświatowym Powiatu Biłgorajskiego. Jej nadrzędnym zadaniem jest wychowywanie i kształtowanie osobowości dzieci i młodzieży, umożliwianie im rozwoju pasji i talentów, krzewienie wśród nich zamiłowania do kultury i dziedzictwa regionalnego.


Role te MDK wypełnia wzorowo, a to dzięki wykwalifikowanej kadrze pedagogów. Obecnie MDK zatrudnia 12 nauczycieli, w tym ośmiu na pełnych etatach, pozostali na etatach cząstkowych. Wszyscy posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, długoletnie doświadczenie pedagogiczne, a nade wszystko pasję i zamiłowanie do swojej pracy. To sprawia, że niezmiennie od lat zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury cieszą się ogromnym zainteresowaniem adeptów sztuki w wieku od 5 lat do pełnoletności, a nawet starszych. W sumie w bieżącym roku szkolnym na zajęcia do MDK uczęszcza około 700 wychowanków.Oferta zajęć prowadzonych w MDK jest różnorodna i bogata. Dominują formy taneczne, takie jak: taniec ludowy, towarzyski, nowoczesny, współczesny. Ponadto dzieci i młodzież mogą kształcić głos na zajęciach wokalnych, bawić się w aktorów i przygotowywać spektakle na zajęciach teatralnych, poznawać tajniki dziennikarstwa na zajęciach dziennikarsko telewizyjnych, rozwijać zdolności manualne i tworzyć dzieła sztuki na zajęciach plastycznych czy pogłębiać umiejętności gry na instrumentach.


Działalność MDK to nie tylko artystyczne zajęcia dydaktyczne, ale także organizacja szeregu imprez kulturalnych. Wśród tych, na stałe wpisanych w kalendarz działalności MDK, są imprezy o charakterze rozrywkowym,(jak bale, dyskoteki, ogniska dla wychowanków) pokazowym i artystycznym, jak koncerty tematyczne ( "Taniec i Poezja", "Wieczór Kolęd", Koncert Noworoczny, Koncert Wakacyjny) okolicznościowe (z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Mamy i Taty, pierwszego Dnia wiosny), koncerty charytatywne (Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę), wystawy prac plastycznych, zarówno wychowanków, jak i młodych artystów spoza placówki, premiery spektakli teatralnych.


MDK organizuje także cykliczne konkursy plastyczne. Powiatowy konkurs "Historia Pamięć Człowiek" oraz wojewódzki "Moje Zakątki" oraz wokalne: Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej i powiatowe eliminacje do wojewódzkiego konkursu wokalnego, "Nałęczowski Słowik".


Poza imprezami organizowanymi i współorganizowanymi na terenie powiatu, grupy działające w MDK biorą udział w licznych konkursach i festiwalach artystycznych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim, a także międzynarodowym, na których zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia.


Od kilku lat zespoły sceniczne z MDK uczestniczą w dużym międzynarodowym festiwalu artystycznym "Słońce Radość Piękno" w Neesebar w Bułgarii, gdzie ich prezentacje są wysoko oceniane i nagradzane. Tym samym nasi wychowankowie rozsławiają nie tylko MDK, ale przede wszystkim Biłgoraj i powiat biłgorajski, a jednocześnie propagują naszą lokalną kulturę.


Bardzo cieszy fakt, iż dla wielu młodych ludzi, którzy rozpoczęli swą przygodę z artystyczną działalnością w murach MDK, nie kończy się ona wraz z zakończeniem uczęszczania na zajęcia do MDK. Wśród "absolwentów" naszej placówki mamy dyplomowanych aktorów, nauczycieli tańca, dziennikarzy, a także wielu takich, którzy oprócz pracy zawodowej zajmują się działalnością artystyczną hobbystycznie. Są tez i tacy, którzy studiują na kierunkach artystycznych ( na wydziale aktorstwa, tańca, w akademiach muzycznych) chcąc swą przyszłość zawodową związać ze sztuką. Nie można nie wspomnieć tu o zwyciężczyni V edycji popularnego programu telewizyjnego "The voice of Poland", Oli Nizio, która swój wokalny talent rozwijała i szlifowała pod okiem nauczyciela śpiewu w MDK, a swym udziałem we wspomnianym programie rozsławiła zespół TANEW i Zawierucha i cały biłgorajski MDK.


Takie sytuacje cieszą i napawają dumą nauczycieli naszej placówki, bowiem są dowodem na to, że ciężka praca nie idzie na marne, że pasją, z jaką wykonują swój zawód, zarażają swoich wychowanków. I to właśnie jest miarą sukcesu pedagogicznego, bardziej niż nagrody czy wyróżnienia na konkursach, a także fakt, iż mimo upływu lat żaden nauczyciel MDK nie boryka się z problemem braku chętnych na zajęcia.


Nauczyciele i pracownicy MDK to zgrana kadra pasjonatów kultury i sztuki. To z ich inicjatywy w roku 2013 założone zostało Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe "Trampolina Sukcesu” mające na celu organizację różnego rodzaju imprez i działań o charakterze edukacyjnym, kulturowym, sportowym czy rozrywkowym. Na przestrzeni niespełna 2 lat działalności "Trampolina..." i MDK mają już na koncie kilka udanych przedsięwzięć artystycznych, w tym dwa konkursy taneczne o zasięgu ogólnopolskim: Turniej Tańca Disco i Hip Hop ,,Zaplątane kroki” oraz Festiwal Tańca "Taneczne Inspiracje", które spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem ze strony wielu, uczestniczących w nich zespołów. Na rok 2016 zaplanowane są już kolejne edycje obu konkursów.Młodzieżowy Dom Kultury to nie tylko nauczyciele, nie tylko wychowankowie, ale także pracownicy obsługi i administracji. Ich codzienna praca, dbałość o placówkę, pomoc i wsparcie przy organizacji licznych imprez, to nieoceniony wkład w dobre funkcjonowanie mdk, a jednocześnie działanie na rzecz naszych wychowanków i lokalnej społeczności.


W bieżącym roku szkolnym mija 25 lat działalności Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Minione ćwierćwiecze to praca wspaniałych nauczycieli, pedagogów, pasjonatów. Niektórych z nich nie ma już niestety wśród nas. To ich profesjonalizm, a także charyzma przyciągały do domu kultury kolejne pokolenia dzieci i młodzieży, zarażając ich pasją, zamiłowaniem do kultury, sztuki, a tym samym poszerzając ich horyzonty intelektualne i wychowując światłych obywateli.


I tak, w związku z powyższym zapraszam na scenę wszystkich obecnych pracowników Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.


Szanowni Państwo, drodzy pracownicy MDK w Biłgoraju, z okazji jubileuszu 25 lat istnienia i działalności naszej placówki życzę Państwu nadal : by ogromna pasja i zaangażowanie w kształtowanie młodych osobowości pozostawała u Państwa na tym samym wysokim poziomie, by każdy, kto trafi do MDK, niezależnie od długości spędzonego tu czasu, wychodził wzbogacony o nowe doświadczenia, przeżycia, umiejętności, które z pewnością zaowocują w przyszłym życiu.


Życzę Państwu bezpieczeństwa zawodowego, satysfakcji i dumy z pracy w naszym domu - naszym Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju.


Renata Socha
Przeczytaj również:

25 LAT MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY - https://www.bilgorajski.pl/

Koncert jubileuszowy z okazji 25-lecie MDK - https://www.bilgoraj.com.pl/

Jubileuszowy koncert z okazji 25-lecia Młodzieżowego Domu Kultury - bilgorajska.pl

 

Aktualności 2014/2015

Jubileuszowy koncert wychowanków MDK


MDK, 02-06-2015r

 


W roku szkolnym 2014/2015 mija 25 lat działalności Młodzieżowego Dom Kultury w Biłgoraju. Z okazji Jubileuszu, 31 maja na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury, odbył się koncert wychowanków MDK, w którym zaprezentowały się wszystkie grupy sceniczne działające w naszej placówce.


Wszystkich gości, rodziców, sympatyków MDK, zgromadzonych na placu BCK, powitała dyrektor MDK, pani Renata Socha i przedstawiła krótki rys historyczny placówki oraz jej działalność. Następnie zaprosiła na scenę wszystkich pracowników, którzy otrzymali kwiaty i pamiątkowe dyplomy, po czym głos zabrali przedstawiciele lokalnej władzy, Starosta Biłgorajski, pan Marian Tokarski, Burmistrz Miasta Biłgoraj, pan Janusz Rosłan, a także, reprezentujący BCK, pan Tomasz Falandysz, składając gratulacje i życzenia okolicznościowe.


Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentacje artystyczne. W koncercie podzielonym na pięć tematycznych części, do których wprowadzeniem były mini scenki dialogowe w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej Spontan, zaprezentowały się wszystkie grupy MDK: Dzieciaki Śpiewaki, wokalistki Studia Wokalnego Kombinejszyn, grupa Jump, Kropeczki, Studio Tańca Styl, Klub Tańca Towarzyskiego Impuls, grupy Ada, Zespół Dziecięcy Sitareczka, Zespół Tańca Ludowego Tanew, Zespół Instrumentalny Diversum, Zespół Wokalno-Instrumentalny Zawierucha oraz grupa teatralna Ambaras. Gościnnie wystąpiła także była już wychowanka MDK, Aleksandra Nizio, zwyciężczyni programu Voice of Poland. W trakcie koncertu trwała akcja plastyczna – malowanie postaci z bajek, przygotowana przez panie plastyczki MDK, w której chętnie uczestniczyli zarówno wychowankowie naszej placówki, jak i dzieci, które przyszły na koncert.


Po koncercie przy głośnych fanfarach na scenę wniesiono tort jubileuszowy, którym poczęstowano wszystkich wychowanków i gości.


Joanna Łukaszczyk
© MDK Biłgoraj 2002-2015