fotogaleria

 

Aktualności 2015/2016

Moja Przygoda w Muzeum


MDK, 23-09-2015r

 


Początek roku szkolnego przyniósł sukces dwunastu młodym artystom z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Aż czternaście prac wykonanych w pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia znalazło się na wystawie XXXVII. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pn. „Moja Przygoda w Muzeum”. Impreza organizowana jest pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Od 18 września do 11 listopada 2015 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu można oglądać wystawę prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w imprezie poświęconej tematyce muzealnictwa, zabytkom i dziełom sztuki tam zgromadzonym. Niejednokrotnie wizyta w muzeum, uczestnictwo w prowadzonych tam zajęciach edukacyjnych daje młodemu człowiekowi nowe spojrzenie na instytucję muzealną. Konkurs plastyczny, skierowany do dzieci i młodzieży, pomaga w aktywnym odbiorze dzieł sztuki, jednocześnie rozwijając wrażliwość estetyczną.


Rokrocznie w konkursie bierze udział około 10 tysięcy uczestników, gdyż impreza przebiega etapami. W finale tegorocznego konkursu wzięło udział 1814 prac, w tym prace nadesłane z Argentyny, Brazylii, Chin, Łotwy, Serbii i Turcji. Jury konkursowe, pod przewodnictwem dr. Marka Rubnikowicza – dyrektora Muzeum Okręgowego w Toruniu, nagrodziło i wyróżniło 27 prac. Wśród prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej znalazło się aż czternaście prac plastycznych wykonanych przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Wśród nich sześcioletnia Elena Wolanin i jej praca zatytułowana Baletnica, autorka przepięknej Madonny z Krużlowej Lena Bełżek (lat 7), dwie prace autorstwa Artura Kurzyńskiego (lat 9) - Starówka w Lublinie i Kościół w Biłgoraju, Michalina Rybak (lat 9), która narysowała Ratusz w Sandomierzu, Joanna Rasińska (lat 10) i Kompozycja zainspirowana twórczością Pabla Picassa, Mateusz Dechnik (10 lat) Kościół, Anna Pędziwiatr (lat 12) Miasteczko żydowskie, Michał Osiński (lat 13) Stanisław Wyspiański z żoną, Marta Sołoducha (lat 14) Dziewczyny w białych sukienkach, Julia Kudełka (14 lat) Pomarańczarka, Katarzyna Maciocha (15 lat) Lubelska Starówka, oraz dwie prace osiemnastoletniej Gabrieli Tutki Kapliczka i Wenus z Milo. Wszyscy autorzy tych wyjątkowych dzieł pracują pod kierunkiem Anny Świcy w Pracowni Tęczowa Malarnia.


Pomimo, iż żadna praca nie otrzymała nagrody, to dla wychowanków pani Anny Świcy bardzo duży sukces. Prace przesłane na konkurs obejmowały różnorodną tematykę, oparte były o twórczość wielu artystów, których obrazy były inspiracją dla młodych twórców. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznawały także lokalne tradycje, zabytki architektury. Do wykonania tych niepowtarzalnych i urokliwych prac dzieci i młodzież wykorzystywała rozmaite techniki malarskie i rysunkowe, niekiedy wprowadzając swoje własne artystyczne pomysły. Wystawa pokonkursowa w Muzeum Okręgowym w Toruniu potrwa do 11 listopada 2015 r.


Jednocześnie z podsumowaniem konkursu w dniach od 18 do 20 września i odbywały się warsztaty plastyczne i sesja popularnonaukowa dla nauczycieli, opiekunów plastycznych, muzealników, dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja zatytułowana została „Od projektu do efektu. Przepis na sukces”. Pierwszy moduł trzydniowych spotkań zatytułowany „Od eksponatu do ekspozycji muzealnej, czyli jak powstaje nowoczesna wystawa” rozpoczęło spotkanie z dr. hab. Tomaszem F. de Rossetem, profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pracującym w Zakładzie Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych. Wykład zatytułowany „Od kolekcjonerstwa do wystawiennictwa” połączony z prezentacją wprowadził w cele i założenia tworzenia ekspozycji muzealnych na przestrzeni dziejów. Nie mogło też zabraknąć wizyty w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie każdy mógł wykonać własnoręcznie pierniki oraz zapoznać się z historią tego przysmaku.


Kolejna problematyka dotyczyła aspektu „Książka – utwór literacki, eksponat, dzieło sztuki”. Spotkanie z panem Krzysztofem Młotkowskim właścicielem Wydawnictwa Młotkowski specjalizującego się w tworzeniu kopii faksymilowych cennych rękopisów i starodruków przeniosło nas w świat wykonywanych ręcznie ksiąg. Współczesne technologie połączone z pasją wielu ludzi, pozwalają na oddanie w najdrobniejszych szczegółach pracy dawnych skrybów, introligatorów, artystów zajmujących się ręcznym malowaniem i złoceniem miniatur, inicjałów i iluminacji. Wielkim przeżyciem było wziąć do ręki i zobaczyć nieosiągalne w oryginale dzieła, podziwiać kunszt i mistrzostwo ich wykonania.


Swoistą kontynuacją tej problematyki był warsztat plastyczny zatytułowany „Blask gotyckich ksiąg”, który odbywał się w salach Galerii Sztuki Gotyckiej, gdzie można się było przekonać jak wiele czasu i cierpliwości wymagało tworzenie iluminacji do ksiąg. Wyjątkowe i bardzo inspirujące było spotkanie z Iwoną Chmielewską – ilustratorką i autorką książek nie tylko dla dzieci, bo podejmującej też ważne i ponadczasowe tematy. Prezentacja jej twórczości – zapoznanie z pojęciami książki „obrazkowej” i „myślącej” - spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem uczestników.


Kolejne zagadnienie dotyczyło eksponatu jako źródła inspiracji twórczej. Tej problematyce poświęcone było spotkanie z kuratorką wystawy „Najciekawsze eksponaty pozyskane do zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu w XXI w.” Warsztatem kończącym toruńskie spotkanie był warsztat plastyczny „Tajniki grafiki użytkowej” prowadzony przez artystę grafika Małgorzatę Wojnowską-Sobecką. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować i wykonać logo muzeum. Tu przydała się nie tylko inwencja twórcza, ale też kreatywność i pomysłowość.


Dopełnieniem wizyty w Toruniu była przepiękna pogoda, która pozwoliła podziwiać wspaniałą architekturę miasta słynącego z pierników, zaś uczestnikom konkursu plastycznego „Moja Przygoda w Muzeum” życzymy odwiedzenia tego miejsca w roli laureata.


Anna M. Świca



© MDK Biłgoraj 2002-2015