FOTOGALERIA

 


Aktualności 2015/2016

Jubileusz 10-lecia Pracowni Plastycznej TĘCZOWA MALARNIA


MDK, 25-01-2016r

 


W niedzielne popołudnie, 24 stycznia 2016 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbyła się uroczystość Jubileuszu 10-lecia Pracowni Plastycznej TĘCZOWA MALARNIA. Na otwarcie wystawy z cyklu „Radość Tworzenia” zostali zaproszeni wszyscy wychowankowie pracowni wraz ze swoimi rodzicami. Organizatorką i pomysłodawczynią imprezy była Anna Świca, wieloletnia nauczycielka, a wcześniej organizator imprez w biłgorajskiej placówce.


Impreza rozpoczęła się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Władze powiatowe reprezentował Jarosław Piskorski - Wicestarosta Biłgorajski, natomiast władze miejskie Sekretarz Miasta Biłgoraj – Bogdan Kowalik. Przybyłych powitała dyrektor MDK – Renata Socha.


Tęczowa Malarnia to pracownia, do której uczęszczają dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. To miejsce, gdzie każdy chętny może spędzić czas, kształtować nie tylko manualne zdolności, ale także - a może przede wszystkim - rozwijać swój talent plastyczny. Od najmłodszych lat uczestnicy zajęć zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi, malując i rysując, pokazują swój wewnętrzny świat. Przez dziesięć lat przez próg pracowni przewinęło się ponad 750 wychowanków, w 220 konkursach różnej rangi (od lokalnych po międzynarodowe) dzieci i młodzież zdobywały najwyższe laury i aż 27 razy pan Starosta wyróżniał podopiecznych Anny Świcy podczas Powiatowego Dnia Olimpijczyka. Ponadto, corocznie organizowane były wystawy i mniejsze prezentacje prac, zarówno w pomieszczeniach placówki, jak i poza nią.


Sama nazwa Pracowni – TĘCZOWA MALARNIA – funkcjonuje od niedawna. Ktoś może zapytać dlaczego TĘCZOWA MALARNIA?


Mogę powiedzieć, że tęcza zawsze kojarzyła mi się z pięknem, z siedmiokolorowym mostem wykonanym niewidzialną ręką Boga, z niewiadomą, nieosiągalnością początku i końca tego barwnego zjawiska. Ten łuk łączy ludzi i miejsca, symbolizuje więź między niebem, a ziemią, Bogiem i ludźmi. Pojawia się zawsze na granicy deszczu i słońca, tak jak życie składa się z radości i łez. Moje wrażenia nie są odosobnione z symboliką tęczowego łuku, jaką podaje Słownik symboli Władysława Kopalińskiego. Bo tęcza jest symbolem obecności Boga, posłannictwa bożego, przymierza, błogosławieństwa, pokoju, nadziei, doskonałości, przemijania… Tęcza wywołuje w nas zachwyt, jest dobrą wróżbą. Gdy malujemy coś w tęczowych barwach pokazujemy świat radosny, pogodny, pozbawiony zła. To fascynujące zjawisko optyczne powoduje, że nasza wyobraźnia podsuwa niezliczoną ilość tematów. Co znajdziemy po drugiej stronie tęczy? Może tak jak Alicja w Krainie Czarów wejdziemy do nieznanego cudownego świata fantazji?


Tegoroczna wystawa zatytułowana została „Z paletą w dłoni”. Na wielką ekspozycję składa się ponad osiemdziesiąt obrazów stworzonych przez dzieci i młodzież pracujące w pięciu grupach. Prace malarskie i rysunkowe ukazują różne spojrzenie i sposób artystycznej realizacji. Każdy uczestnik zajęć mógł znaleźć na niej własne dzieło.


Na ekspozycję składa się kilka cykli tematycznych: Ptasi Raj, Marzenia Dzieci, Portret Małego Artysty  i Fascynacje Sztuką. Tematy zostały zrealizowane przez uczestników wszystkich grup.


Na ścianach Galerii Zielonej zobaczyć można prace młodzieży. Dziewczęta, pracujące w dwóch grupach wiekowych, uczą się podstaw rysunku, tworzą z natury, przenoszą na papier i płótno przedmioty świata codziennego, portretują, poznają twórczość wybitnych artystów. Tym razem inspiracji do prezentowanych obrazów dostarczyły obrazy wielkiego postimpresjonisty Vincenta van Gogha.


W Galerii Czerwonej zagościły obrazy ptaków – ponad dwadzieścia prac tryska feerią barw, pyszni się kolorami egzotycznych i fantastycznych, malowanych ptaków. Tematyka Ptasiego Raju zaowocowała swoistą grą - czasami na granicy abstrakcji - plam barwnych.


W Przedsionku Młodych Talentów i w Galerii Po Schodach zobaczyć można obrazy przedstawiające miejsca, przedmioty, zwierzęta, o których marzą najmłodsi. W tej malarskiej zabawie wychowankowie z młodszych grup stworzyli na papierze świat zarówno bardzo realny, jak i pełne radości i fantazji obrazki.


Dekorację Sali lustrzanej stanowią obrazy tancerek oraz wyjątkowe, bo stanowiące swego rodzaju fryz, niewielkie prace powstałe na papierowych talerzykach, które pierwotnie wykorzystywane były jako palety. Te niepozorne abstrakcyjne gryzmoły i resztki farby stały się inspiracją do wykonania fantastycznych, wręcz surrealistycznych prac. Powstałe spontanicznie - niczym obrazy Chagalla lub Salvadora Dali - pełne są fantastycznych stworów, nierealnych, nierzeczywistych obrazów. Ponadto goście mogli zobaczyć prace i zdjęcia ilustrujące najważniejsze wydarzenia z życia pracowni na przestrzeni dziesięciu lat.


To wielkie święto grup plastycznych uświetnione zostało koncertem w wykonaniu zespołów artystycznych działających w placówce. Wystąpiły w nim solistki Studia Wokalnego KOMBINEJSZYN pracujące pod kierunkiem Andrzeja Czernika oraz dziewczęta z Zespołu Tańca Współczesnego ADA, kierowanego przez Edytę Buczek.


Ważnym elementem tej prezentacji był towarzyszący występom pokaz multimedialny składający się z kilkudziesięciu archiwalnych prac plastycznych, wykonanych przez uczestników zajęć. To one wprowadziły widzów w klimat świata wyobraźni i fantazji, jaki można podziwiać na ścianach galerii i sal MDK.


Anna Świca podziękowała wszystkim swoim wychowankom, za to, że tak chętnie uczestniczą w zajęciach, że mają ochotę wkraczać w świat sztuki, rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać horyzonty, a przez to poznawać świat piękna i dobra.


Szczególne podziękowania wręczone zostały dziewczętom z najstarszej grupy, tegorocznym maturzystkom, które już niedługo swoje plany i pasje będą realizowały poza Biłgorajem. Są to: Monika Maksymiec, Gabriela Tutka i Jagoda Kuranty. Ponadto wyróżnieni zostali wychowankowie, którzy nieprzerwanie uczęszczają na zajęcia od co najmniej sześciu lat, są to: Weronika Kuziak – w pracowni od dziewięciu lat, Martyna Kniaziowska od ośmiu lat, ponadto Karolina Kaczor, Oliwia Stelmach, Miłosz Stelmach, Marta Sołoducha i Ewa Król.


Oczywiście podczas tej uroczystości jeszcze raz chcę podziękować za pracę, która przynosi efekty w postaci nagród i wyróżnień w konkursach plastycznych. W roku bieżącym Państwa dzieci, a moi wychowankowie, zdobyli bardzo wiele laurów, przynosząc chlubę - Wam Drodzy Rodzice i naszej placówce. Proszę jednak pamiętać, że to nie jest jednak najważniejsze, ponieważ jako nauczyciel i wychowawca jestem bardzo dumna z wszystkich uczestników zajęć- mówiła wzruszona Anna Świca.


Niespodzianką dla wszystkich uczestników był kalendarz, kalendarz o tyle niezwykły, iż na jego kartach możemy zobaczyć ilustrujące każdy miesiąc prace podopiecznych Anny Świcy. Z pewnością dla wielu młodych artystów będzie on pamiątką z uczestnictwa w zajęciach.


Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do oglądania wystaw. Jednak zanim to nastąpiło każdy mógł stać się nie tyle dzieckiem, co poczuć się artystą i wspólnie stworzyć obraz, którego autorem może stać każdy uczestnik imprezy. Czyste kartony zapełniły się szybko krótkimi malarskimi refleksjami tworząc niepowtarzalna i pamiątkową kompozycję.


Końcowym punktem uroczystości był słodki poczęstunek w postaci, między innymi, jubileuszowego, przepysznego tortu.


Szczególne podziękowania Anna Świca złożyła pani Dyrektor, swoim współpracownikom za pomoc w zrealizowaniu uroczystości. Za trud i pracę z dziećmi podziękowali nauczycielce rodzice wychowanków - i to była jedna z najmilszych chwil tego wieczoru.


Życzymy wielu artystycznych wrażeń i zapraszamy wszystkich sympatyków do sal wystawowych MDK do 29 lutego br.


Anna M. Świca© MDK Biłgoraj 2002-2016