Aktualności 2017-2018


25 lat Zespołu Tańca Współczesnego ADA - "TANIEC I POEZJA"


MDK, 28-02-2018W sobotnie popołudnie, 24 lutego, w Sali widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbył się cykliczny koncert taneczny, organizowany przez MDK - „Taniec i Poezja”. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem Zespół Tańca Współczesnego „Ada”, pracujący pod kierunkiem pani Edyty Buczek, w tym roku świętuje Jubileusz 25 lat działalności.


Sobotni Koncert miał więc rangę Galowego Koncertu Jubileuszowego, wyreżyserowanego przez opiekunkę zespołu.


Koncert rozpoczął krótki film, pokazujący archiwalne nagrania i fotografie zespołu. Następnie rozpoczęły się części taneczne, w których zaprezentowały się wszystkie grupy „Ada”. W pierwszej, zatytułowanej „Między jawą a snem”, tancerki wykonały choreografie „Chochliki”, „Dobry zły sen”, „Czarodziej snów”, „Arkadia”, przeplatane mini dialogami teatralnymi dziewcząt z grupy Ambaras.


„Od sie do sie” to tytuł kolejnej części, której motywem przewodnim był klimat folkowy. W niej widzowie zobaczyli układy „Lulaj”, „Chmielu”, „Uroda”, „Rutka”, „Dla ciebie, Jasieńcu”, a także recytacje aktorek z grupy Spontan.


W najbardziej osobistej, trzeciej odsłonie koncertu, „Teraz ja”, zaprezentowane zostały cztery solowe choreografie oraz grupowe układy „Ex machine”, „Zasady” i „Kaktus”. W tej części zatańczyły też „absolwentki” Ady. Byłe wychowanki pani Edyty, dla których taniec jest wciąż ważny i obecny w codziennym życiu, wykonały kompilację tańczonych niegdyś choreografii. Zaprezentowany został także wspomnieniowy film z ich udziałem, co stanowiło wzruszająca niespodziankę dla nauczycielki.


Na koniec koncertu na scenę wyszły wszystkie tancerki, by jeszcze raz zaprezentować się przed widownia. Wtedy też nastąpił moment podziękowań. Pani Edyta dziękowała obecnym i byłym tancerkom, dziewczętom, które już kończą swoją przygodę z zespołem, a także wszystkim osobom i instytucjom, które przez lata wspierały działalność „Ady”.


Nie zabrakło też słów uznania i gratulacji, płynących w kierunku pani choreograf i jej podopiecznych. Jako pierwsza głos zabrała dyrektor MDK, pani Renata Socha, wyrażając podziw dla artystycznego poziomu zaprezentowanego koncertu oraz niegasnącej pasji i zaangażowania nauczyciela w pracę z wieloma już pokoleniami młodych tancerek. Pani Edycie gratulowali też przedstawiciele władz, pan Piotr Majcher, Przewodniczący Rady Powiatu, pan Janusz Rosłan, Burmistrz Miasta Biłgoraj, pani Anna Iskra, była dyrektor MDK, pracownicy BCK, przedstawicielka rodziców wychowanków „Ady”, a także nauczycielki zaprzyjaźnionych zespołów tanecznych z Lublina oraz wychowanki zespołu. Tym wszystkim gratulacjom i podziękowaniom towarzyszyło wiele emocji – radość, duma, podziw, wdzięczność i wzruszenie.


Jak na tak zacny Jubileusz przystało, był też tort dla wszystkich młodych artystów oraz wręczanie pamiątkowych statuetek. Ta uroczystość odbyła się już na terenie siedziby MDK w poniedziałkowe popołudnie, 26 lutego.


Fotorelacja© MDK Biłgoraj 2002-2018