Aktualności 2017-2018


Ogólnopolski sukces plastyczny naszych wychowanek w Częstochowie


MDK, 03-10-2017 rMarysia Grabek i Ewa Król oraz Milenka Myszak i Marta Sołoducha z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostały laureatkami III Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Parki Narodowe w Polsce oraz Gatunki Zwierząt i Roślin Chronionych”. Impreza została zorganizowana przez Miejski Dom Kultury w Częstochowie.


Celem konkursu jest przede wszystkim edukacja mająca na celu popularyzację wiedzy na temat Parków Narodowych w Polsce oraz rozwijanie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt będących pod ochroną. Impreza przyczynia się do zainteresowania dzieci i młodzieży ekologią, a prowadzone zajęcia pozwalają na rozwijanie wrażliwości estetycznej, umiejętności obserwacji i przenoszenie zaobserwowanych zjawisk na język sztuki. To także prezentacja możliwości twórczych uzdolnionych plastycznie młodych ludzi a jednocześnie promocja najbliższego nam regionu – Roztocza.


29 września 2017 r. w Galerii Miejskiego Domu Kultury przy w Częstochowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień laureatom konkursu. Spośród 426 prac nadesłanych na konkurs z 81 placówek oraz przez 2 uczestników indywidualnych jury konkursowe postanowiło przyznać 18 nagród i 70 wyróżnień. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie prace dziewcząt z Pracowni Tęczowa Malarnia działającej w MDK Biłgoraj. Ich autorkami są Marysia Grabek i Ewa Król.


Nagroda: Marysia Grabek

Nagroda: Ewa Król


Marysia Grabek to mała artystka, która na swoim obrazku, wykonanym pastelami olejnymi, ukazała koniki biłgorajskie. Na łące, na tle błękitnego nieba po którym fruwają motylki, stoją dwa konie. Dziecięca wyobraźnia kazała dziewczynce ukazać je w wyjątkowo przesympatyczny sposób. Z kolei praca Ewy Król to malarska, bardzo swobodna interpretacja sowy – ptaka tajemniczego a przez nocną aktywność dające pole do twórczej wyobraźni. największym atutem pracy wykonanej w technice farb akrylowych na czarnym kartonie, jest użycie odważnych, mocnych barw, które kładzione swobodnymi pociągnięciami i wzbogacone pastelami olejnymi dały wyjątkowy efekt. Praca Ewy została dodatkowo wyróżniona poprzez wykorzystanie jej do stworzenia plakatu informującego o imprezie.


Wyróżnienie: Milena Myszak

Wyróżnienie: Marta Sołoducha


Ponadto wyróżnione zostały prace stworzone przez Milenkę Myszak i Martę Sołoduchę. Milenka także zafascynowana ptakiem, jakim jest sowa, stworzyła niewielkich rozmiarów obrazek w technice monotypii. Nieco odmienna jest praca Marty Sołoduchy, która przedstawiła w swoim dziele przepiękną wizję roztoczańskiego lasu. Pnie drzew i przyprószona śniegiem ziemia, spod której wydostają się źdźbła traw i roślin namalowane zostały pastelami suchymi na granatowym papierze. Nagrodzonym i wyróżnionym dziewczętom pracującym pod kierunkiem nauczycielki plastyki Anny Świcy należą się wyjątkowe pochwały i gratulacje.


Anna M. Świca

Fotorelacja (5 zdjęć)nagroda Ewa Król nagroda Marysia Grabek plakat praca ewy król wyróżnienie Marta Sołoducha wyróżnienie Milena Myszak

© MDK Biłgoraj 2002-2017