Aktualności 2017-2018


Sukces wychowanków MDK w XXVI. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Witaj, gwiazdko złota" w Tychach


MDK, 10-01-2018 rSześcioro młodych artystów z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostało uhonorowanych nagrodą, wyróżnieniem oraz czterema kwalifikacjami do wystawy w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Witaj, gwiazdko złota”. Impreza odbywa się w ramach Festiwalu „Tyskie Wieczory Kolędowe 2018” a głównym organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.


Prace nadesłane na konkurs oceniało jury w składzie: prof. Adam Pociecha – pedagog i artysta grafik (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), Katarzyna Nowak-Zagórska – artysta malarz oraz Bogusław Trybus – artysta plastyk. Do konkursu zgłoszono 576 prac. Jury nagrodziło 24 prace, 30 wyróżniło, a 104 zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej.


Jedną z dwudziestu czterech przyznanych nagród otrzymała praca wykonana przez dziewięcioletnią Marię Gałkę. Marysia przedstawiła postaci Trzech Króli, którzy zmierzają z darami. Prowadzi ich ukazana na niebie gwiazda i anioł. Jednak kompozycja nie przedstawia ani stajenki, ani Świętej Rodziny. Jako widzowie możemy się tylko domyślać, że zdążają do nowonarodzonego Jezusa.


Nagroda
Maria Gałka, lat 9

Wyróżnienie
Olga Goch, lat 10

Olga Goch (lat 10) zdobyła zaś jedno z trzydziestu wyróżnień. To piękne, autentyczne i bardzo indywidualne ukazanie szopki. Jej praca emanuje spokojem i radosnym nastrojem. Wszystkie przedstawione postaci wpatrują się w Dzieciątko trzymane przez Maryję i stojącego obok św. Józefa.

Do wystawy zakwalifikowane zostały prace: Jakuba Furmanka (lat 9), Natalii Klucha (lat 10), Natalii Rusinek (lat 10) i Amelii Senczyny (lat 11). Kuba przedstawił stajenkę w zimowej oprawie. Natalka Rusinek przeniosła scenę Bożego Narodzenia do Betlejem, i dlatego w obrazie widzimy zielone palmy i trawę, a drogą przemierzają na wielbłądach Trzej Królowie. W dali widać stajenkę i wspaniałe postaci czuwających aniołów. Wszystkiemu przyglądają się pastuszkowie pasący owieczki. Amelka Senczyna i Natalka Klucha cieszą się przygotowaniami do świąt w swoich domach. Nie brakuje tam symboli i elementów składających się na polską tradycję: choinek i prezentów, przygotowanych do Wigilii stołów, a przede wszystkim radości uczestników świątecznych spotkań.


Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 stycznia 2018 roku w Teatrze Małym w Tychach.


Laureatom serdecznie gratulujemy!


Anna M. Świca

FotorelacjaNagroda Marysia Gałka wyróżnienie olga goch (2) natalka klucha (5) Natalka Rusinek kuba furmanek (27) amelia senczyna

© MDK Biłgoraj 2002-2018