Aktualności 2017-2018


Sukcesy wychowanków - XVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tradycje Wielkanocne” w Płocku


MDK, 29-03-2018I Nagroda dla Natalki Lembryk oraz II Nagroda dla Zuzanny Bielak z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju - to efekt udziału w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Tradycje Wielkanocne”, który odbył się w Płocku.


Zorganizowany przez Płocki Ośrodkek Kultury i Sztuki konkurs plastyczny pn. „Tradycje Wielkanocne” odbył się po raz szesnasty. Co roku bierze w nim udział bardzo liczne grono młodych twórców z całej Polski. Konkurs to doskonała okazja do doskonalenia umiejętności i poznawania nowych technik plastycznych, prezentacji i konfrontacji swoich możliwość twórczych. To także promocja placówki uczestniczącej w imprezie.


Kategoria 3-6 lat
I nagroda
Natalia Lembryk, lat 6


W tegorocznej edycji komisja konkursowa w składzie: Janina Owczarek – plastyk, arteterapeuta – przewodnicząca jury, Małgorzata Roszko – nauczyciel plastyki i twórczości, Anna Górczyńska – przewodnik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, autor programów edukacji regionalnej - musiała obejrzeć i ocenić aż 1821 prac plastycznych nadesłanych ze 152 placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych. Komisja przyznała 123 nagrody, a 120 prac zakwalifikowała na wystawę pokonkursową. Tak duża liczba laureatów odzwierciedla wysoki poziom prac.


Twórcze zaangażowanie wpisuje się w piękne tradycje Świąt Wielkiej Nocy. Dzieci i młodzież uczestnicząca w konkursie uczy się jakie zwyczaje i obrzędy towarzyszą przygotowaniom i świętowaniu. W pracach ukazane jest m.in. rodzinne przygotowywanie pisanek i koszyczków z pokarmami, świętowanie Niedzieli Palmowej, uroczyste śniadanie w Wielką Niedzielę, czy tradycje lanego poniedziałku.


Wśród nagrodzonych znalazły się dwie wychowanki z biłgorajskiego MDK. W kategorii 3-6 lat I Nagrodę otrzymała praca namalowana przez sześcioletnią Natalkę Lembryk. Kolejną laureatką jest jedenastoletnia Zuzia Bielak. Jej praca wykonana pastelami otrzymała II Nagrodę w kategorii wiekowej 10-12 lat. Natalia pokazała radosną atmosferę rodzinnych przygotowań świątecznych symboli – pisenek, kurczaczków i palm. Zuzia przedstawila dziewczynę w stroju łowickim trzymającą w jednym ręku palmę z kolorowych kwiatów, w drugiej zaś koszyk malowanych kraszanek. Tłem dla tej pięknej tradycji jest ożywająca wiosenna zieleń. Obie nagrodzone laureatki wprowadza w świat sztuki i kieruje ich plastyczną edukacją nauczycielka plastyki Anna Świca.


Uroczyste wręczenie nagród laureatom odbyło się w piątek, 23 marca, w Urzędzie Miasta Płocka.


Gratulujemy!


Anna M. Świca


Kategoria 10-12 lat
II nagroda
Zuzanna Bielak, lat 11

© MDK Biłgoraj 2002-2018