Aktualności 2018/2019
wydarzenia

13. WYSTAWA Z CYKLU RADOŚĆ TWORZENIA” PN. „PORTRETY I INNE OBRAZKI” ORAZ PODSUMOWANIE AKCJI EDUKACYJNEJ „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

1 marca 2019, mdk


We wtorek, 26 lutego 2019 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju odbył się wernisaż prac plastycznych wychowanków Pracowni TĘCZOWA MALARNIA. Wystawa, zatytułowana „Portrety i inne obrazki”, jest kolejną z cyklu corocznych prezentacji dorobku twórczego najmłodszych wychowanków Anny Świcy. Drugą część imprezy stanowiło podsumowanie Akcji edukacyjnej WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA organizowanej pod patronatem UNICEF Polska.


Gości przybyłych na uroczystość powitała Anna Świca kierująca pracownią „Tęczowa Malarnia” i jednocześnie koordynatorka akcji „Wszystkie Kolory Świata”.


Wystawa z cyklu Radość Tworzenia została zatytułowana „PORTRETY i inne obrazki”. Dzieci pracują w kilku grupach. Obrazy prezentowane na wystawie stworzyli mali artyści w wieku od 5 do 13 lat.


Zobacz ekspozycję prac wystawy "Radość Tworzenia" (33 zdjęcia)


Ekspozycja jest prezentacją niewielkiego fragmentu pracy dydaktycznej z dziećmi w pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia. Tegoroczna wystawa prezentowana jest na dwóch piętrach i składa się z kilku cykli tematycznych. Na pierwszym piętrze prezentowane są prace ukazujące PORTRETY. Portret rodzinny, indywidualny, czy autoportret. Odnajdujemy też portrety oparte o obrazy znanych mistrzów, z różnych epok. Na drugim piętrze zobaczymy serie prac o tematyce zimowej oraz kilkanaście monotypii z przedstawieniami ptaków. Jednym z cykli były także prace przedstawiające dzieci z całego świata. Kilkanaście przepięknych dziecięcych portretów stanowiło scenografię auli i akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA.


Druga część uroczystości rozpoczęła się od występu dziecięcego zespołu „Kropeczki” młodsze pracującego pod kierunkiem Ingridy Sokołowskiej. Dzieci zatańczyły układ „Na łące’.


Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało dwoje wychowanków Kornelii Rudy - Magdalena Sokołowska i Filip Bednarz.


„Wszystkie Kolory Świata” to akcja UNICEF, która już po raz piąty jest przeprowadzana w polskich placówkach edukacyjnych. Ma na celu wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. Ze strony Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju akcję koordynowała nauczycielka plastyki Anna Świca.


Poprzednie cztery edycje akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas uczestniczyło w niej ponad 2,5 tysiąca placówek z całej Polski. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, udało się pozyskać prawie 2,7 miliona złotych na ratowanie dzieci w Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.


W ramach akcji wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju własnoręcznie zaprojektowali i uszyli szmaciane laleczki. Każda z nich miała nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Wystawa zakończyła wspaniałą zabawę, ale też pewien trud każdego dziecka i wspierających go członków rodziny. Nauczycielki plastyki – Irena Oręziak-Kupczak i Anna Świca - podczas zajęć i specjalnie przeprowadzonych warsztatów, zachęciły dzieci do pracy, której efektem będzie pomoc dla innych.


W naszej placówce akcja odbyła się pod hasłem „Kup lalkę – podaruj życie”. Miała ona charakter akcji charytatywnej, a wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane na specjalne konto UNICEF. W pracowniach „Tęczowa Malarnia” i „Cudawianki” powstało 20 lalek. Laleczki, wraz z obrazkami przedstawiającymi dzieci świata, zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie podczas przygotowywanej w MDK imprezy podsumowującej projekt. We wtorkowe popołudnie zaprosiliśmy do otwarcia serc i przekazanie darowizny poprzez wylicytowanie jak najwyższej kwoty. Dzięki zgromadzonym funduszom społeczność naszej placówki wsparła wspaniała ideę pomocy w przeprowadzaniu akcji szczepienia dzieci z najbiedniejszych krajów świata. Dzięki wspaniałej postawie mamy nadzieję pomóc w realizacji marzeń dzieciom na świecie.


Na ten dzień zaprosiliśmy rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku, przekazując na ten cel darowiznę. Aukcję lalek przeprowadziła Joanna Łukaszczyk – organizator imprez. Laleczki prezentowane były przez ich autorów.


Zebrane środki umożliwią zaszczepienie dzieci mieszkających w najbiedniejszych krajach świata, gdzie codziennie zagrażają im takie choroby jak gruźlica, odra, tężec czy polio. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF.


Celem projektu WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Akcja ta uświadamia również, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, lecz także przyjemne, a dodatkowo pozwala na zebranie środków koniecznych do ratowania życia najbardziej potrzebujących dzieci.


Anna M. Świcafot. IP

Fotorelacja /68 zdjęć/