Aktualności 2018/2019

Powiatowy Dzień Twórcy Kultury oraz Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej

16 października 2018, mdk


W Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Ludowej. Wystąpiło w nim kilkanaście zespołów ludowych reprezentujących gminy powiatu Biłgorajskiego. -To pokazanie dorobku kulturalnego Ziemi biłgorajskiej i promocja zespołów tworzonych przez pasjonatów. Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju na tym festiwalu reprezentował zespół wokalno – instrumentalny ,,Zawierucha”.


Festiwal zainicjowany został przez poseł Genowefę Tokarską, ona także objęła nad nim patronat i zasponsorowała nagrody dla zwycięzców.


Na scenie zaprezentowały się Zespół Wokalno - Instrumentalny "Zawierucha", działający przy MDK, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”, Męski Zespół Śpiewaczy z Bukowej, Zespół Wokalny "Gospa" z Karolówki, Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja, Zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Muzyczny „Odnowa” z Rogali, Zespół Folkowy „Za horyzontem” z Zawadki, Zespół Wokalny Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, Zespół Wokalny "Iskierki" z Turobina i Kapela Turobińska.


Każdy z zespołów wykonał dwie piosenki. Występy oceniało jury, które swym werdyktem nagrodziło I nagrodą Kapelę Turobińską. II miejsce zdobył Zespół Wokalno - instrumentalny "Zawierucha" z Biłgoraja oraz Młodzieżowy Zespół Wokalny z Goraja. III miejsce przypadło Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu "Aleksandrowiacy". Zespoły otrzymały pamiątkową statuetkę i nagrody finansowe.


Podczas tej uroczystości uhonorowani zostali także okolicznościową statuetką „Powiatowy Twórca Kultury 2018” przedstawiciele poszczególnych Gmin Powiatu Biłgorajskiego. Wyróżniania przyznano za działalność artystyczną, wkład w tworzenie współczesnej kultury i kultywowanie tradycji.


Wyróżnieni otrzymali z rąk Starosty Biłgorajskiego Kazimierza Pateraka i poseł Genowefy tokarskiej okolicznościową statuetkę, podziękowanie i album "Ziemia Biłgorajska".


Jeśli chodzi o Biłgoraj to wyróżnieni zostali Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju, Halina Bazan, Adrian Łobacz, Czesław Pachuta, Stefan Szmidt i Renata Socha.


,,Istotnie, trzeba zauważać ludzi, którzy tworzą nie tylko dla siebie ale wychodzą ze sztuka i kultura do społeczeństwa. To jest piosenka, wiersz, scenariusz, sztuka, rzeźba czy przedsięwzięcie. Od nich pochodzi inspiracja. Dziś dziękujemy im za to co robią dla nas wszystkich, dla naszej Ziemi, dla naszej biłgorajskiej tradycji. Dziękujemy, że kultywują to co najcenniejsze i wnoszą nowe „”   - podkreśla poseł Genowefa Tokarska.

Fotorelacja /28 zdjęć/