Aktualności 2019/2020
wydarzenia

BŁĘKITNA PODRÓŻ WEDŁUG CHAGALLA – SUKCES TĘCZOWEJ MALARNI W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

18 maja 2020, mdk


Nagroda dla Patrycji Różańskiej i udział w wystawie dla Lilianny Majewskiej z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia działającej w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju - to wyjątkowy sukces w XVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „MARC CHAGALL - BŁĘKITNA PODRÓŻ”, jaki został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku.


Odbywające się w Rybniku Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży „WIELCY ZNANI I NIEZNANI” to wielkie wydarzenie artystyczne. Do tegorocznego XVI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „MARC CHAGALL - BŁĘKITNA PODRÓŻ” nadesłane zostały prace dzieci i młodzieży z całego świata. Jego laureatami zostali młodzi artyści m.in. z USA, Chin, Ukrainy, Uzbekistanu, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Litwy, Łotwy, Turcji, Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Tajlandii, Czech, Białorusi, Iranu, Słowacji oraz oczywiście z Polski.


Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku, a Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rybnik oraz Polski Komitet Międzynarodowe Stowarzyszenie Wychowania przez Sztukę – InSEA.


Tematyka prac skupiała się na przedstawieniu w formie plastycznej życia i twórczość jednego z największych artystów XX wieku, malarza i grafika żydowskiego pochodzenia– Marca Chagalla. Dzięki konkursowi dzieci i młodzież mogła, podczas zajęć, wejść w jego bajkowy kolorowy świat, zapoznać się z obrazami, grafikami, rysunkami, które należą do najpiękniejszych przykładów malarskiej podróży w świat dzieciństwa, opowieści i muzyki.


Chagall, wieczny wędrowiec, potrafił w magiczny sposób tworzyć swoje artystyczne wizje. Z łatwością łączył w nich latające krowy, błękitne koguty, domki z ukochanego Witebska, anioły, cerkwie, świeczniki, widoki Paryża. Jego biografia to kolorowa paleta miejsc, ludzi i zdarzeń.


Tym bardziej miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazły się dwie uczestniczki zajęć plastycznych prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju. To osiemnastoletnia Patrycja Różańska i dziewięcioletnia Lilianna Majewska. Dziewczęta uczęszczają do pracowni Tęczowa Malarnia a ich opiekunem artystycznym jest Anna Świca.


Praca Patrycji Różańskiej została nagrodzona w grupie wiekowej 16-21 lat. Patrycja jest tegoroczną maturzystką. Ten obraz zwieńcza jej udział w zajęciach prowadzonych w pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia. Młoda artystka stworzyła obraz inspirowany jednym z wielu przedstawień przyjaciółki, muzy, żony i największej miłości życia artysty - Belli. Patrząc na obraz Patrycji możemy podziwiać pewność ręki, odwagę w doborze kolorów, wyczucie poetyckiego stylu Chagalla.


Błękitny skrzypek to, z kolei, inspiracja dla obrazu Lilianny Majewskiej. Został on zakwalifikowany do wystawy pokonkursowej w grupie wiekowej 8-11 lat. Dziewczynka wykonała pracę w technice mieszanej, używając kolorowych skrawków bibuły i czarnej farby. W obu pracach ukazana jest wędrówka po czarodziejskim świecie artysty, który niczym we śnie, czy nostalgicznym wspomnieniu, ukazywał postaci unoszące się ponad dachami domów.


Oprócz obrazów docenionych przez Jury konkursowe, pragniemy tym razem pokazać Państwu kolekcję przepięknych prac przesłanych na konkurs, a które niestety odpadły w konkursowej rywalizacji. Ich autorami są młodzi uczestnicy zajęć prowadzonych w grupach Tęczowej Malarni.


Warto obejrzeć ich wspaniałe dzieła.


Gratulujemy Laureatkom i wszystkim dzieciom i młodzieży za tę wędrówkę z dziełami Chagalla !


Anna M. Świca

 

Fotorelacja z tego wydarzenia /28 zdjęć/