Aktualności 2020/2021
wydarzenia

JESTEŚMY DUMNI Z POLSKI – sukces wychowanków MDK w ogólnopolskim konkursie plastycznym

17 listopada 2020, mdk9 listopada 2020 roku rozstrzygnięty został XV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod nazwą „Jesteśmy dumni z Polski”. Wśród laureatów znalazło się aż dziewięcioro wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Głównymi organizatorami konkursu byli Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach i Urząd Miasta Tychy, a Honorowym Patronatem objął imprezę Śląski Kurator Oświaty.


Celem konkursu, zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach i Urząd Miasta Tychy, było utrwalanie i przechowywanie w pamięci chlubnych dziejów historii i kultury Polski, w związku z ważnymi rocznicami przypadającymi w obecnym roku, jak również wychowywanie młodego pokolenia w duchu szacunku dla wartości narodowych, patriotycznych i rodzinnych.


Obecny rok obfituje w wiele wspaniałych rocznic. Inspiracją do powstania prac w konkursie „Jesteśmy dumni z Polski” stały się wielkie postaci naszej historii, osiągnięcia wielkich Polek i Polaków, ważne wydarzenia i miejsca (między innymi 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II, rocznica Bitwy Warszawskiej, powstania śląskie). Oddzielną kategorię dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat stanowiły baśnie polskie – ich klimat i bohaterowie.


Spośród 340 prac nadesłanych z 63 placówek nagrodzono 21 prac, wyróżniono 28 a 64 otrzymało kwalifikacje do wystawy. Podopieczni Anny Świcy, która prowadzi pracownię plastyczną Tęczowa Malarnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, zdobyli dwie nagrody, dwa wyróżnienia i pięć kwalifikacji do wystawy.


Nagrodzona praca, wykonana w technice pasteli przez jedenastoletniego Jakuba Furmanka, to przedstawienie husarzy na koniach. Z kolei, Orianka Makowska (lat 6), namalowała Smoka Wawelskiego i także została nagrodzona. Wyróżnienie zdobyły prace pięcioletniej Antosi Kryń i ośmioletniej Lilianny Obszyńskiej. Antosia zilustrowała baśń o Smoku Wawelskim, zaś Lilianka przepięknie ukazała postać papieża Jana Pawła II wśród dzieci. Kwalifikacje do wystawy otrzymały prace wykonane przez: Kamilkę Czop (lat 6) - „Syrenka Warszawska”, Mikołaja Drozdowskiego (lat 5) - „Smok Wawelski”, Karolinę Koszałkę (lat 14) - „Św. Jadwiga Królowa”, Julię Krawczyk (lat 9) - „Mikołaj Kopernik” i Julię Łuszczak (lat 10) - „Jan Paweł II i dzieci”.


Jesteśmy dumni, iż wychowankowie naszej placówki poprzez prace plastyczne kształtują swoją wiedzę o historii naszej ojczyzny, a przy tym mogą poszczycić się tak wieloma sukcesami artystycznymi.


Gratulujemy!


Anna M. ŚwicaJakub Furmanek, lat 11, „Husaria”


Oriana Makowska, lat 6, „Smok Wawelski”Lilianna Obszyńska, lat 8 „Jan Paweł II wśród dzieci”


Antonina Kryń, lat 5 „Smok Wawelski””Kamila Czop, lat 6, „Syrenka Warszawska”


Mikołaj Drozdowski, lat 5, „Smok Wawelski”Julia Krawczyk, lat 9, „Mikołaj Kopernik”


Julia Łuszczak, lat 10, „Jan Paweł II i dzieci”Karolina Koszałka, lat 14, „Św. Jadwiga Królowa”