Aktualności 2020/2021
wydarzenia

„Rok polski w tradycji i obyczajach”

09 maraca 2021, mdk


XII Ogólnopolskie Biennale Plastyczne „Rok polski w tradycji i obyczajach” organizowane przez Pałac Młodzieży w Warszawie zakończył się sukcesem Julii Furmanek i Stasia Pindora z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Za swój obraz Julia otrzymała nagrodę, praca Stasia została zakwalifikowana do wystawy.


Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży polskim dziedzictwem kulturowym, tradycją i obyczajami. Poprzez pracę twórczą uczestnicy zajęć rozwijają swoją wyobraźnię i wrażliwość estetyczną. To także okazja do prezentacji dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej. Tematyka prac nadsyłanych na konkurs jest związana z tradycjami, zwyczajami, świętami typowo polskimi takimi jak np: Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, Kolędnicy, Dożynki, Święto Zmarłych, Andrzejki, Wianki, Marzanna, Lajkonik, Kulig, Hejnał Mariacki itp.


Komisja obradująca w składzie: Ewa Rakoczy- artysta plastyk, Kamila Guzal-Pośrednik -artysta plastyk, Dorota Możejko-Retmaniak - artysta plastyk i Bożena Szynkielewska -sekretarz, oceniła 364 prace, które napłynęły na konkurs z 41 placówek. Na wystawę zakwalifikowano 80 prac, w tym nagrodzono 20 prac.


Nagroda - Julia Furmanek, lat 9


Jedną z dwudziestu przyznanych nagród otrzymała praca dziewięcioletniej Julii Furmanek. Praca zatytułowana „Kolędowanie” wykonana została pastelami olejnymi. Obraz ukazuje kolędujące dzieci stojące przed kościołem i przyozdobionymi świątecznie choinkami. Towarzyszą im śniegowy bałwanek i dwa kotki. Wszystko to w zimowej szacie, na tle nocnego nieba.


Staś Pindor, lat 11


Wśród prac, jakie zostały wybrane do zaprezentowania na wystawie pokonkursowej, znalazł się obraz autorstwa Stasia Pindora (lat 11). W dynamicznej kompozycji Staś pokazał własne spojrzenie na tradycyjne polewanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny, czyli Śmigusa Dyngusa. Laureaci uczęszczają na zajęcia plastyczne, które prowadzi nauczycielka plastyki Anna Świca w pracowni Tęczowa Malarnia.


Protokół z prac komicji konkursowej i prace nagrodzone można zobaczyć na stronie Pałacu Młodzieży w Warszawie: LINK


Gratulujemy Julii i Stasiowi życząc wielu tak wspaniałych sukcesów!


Anna M. Świca