Start |  Kontakt |  Pomoc
     O MDK |  Aktualności |  Nasze grupy |  Oferta |  Osiągnięcia |  Pobierz |  Prasa o nas |  Linki
   

 

 
 
 
  strona główna
   

 

 

Oblicza Aniołów

SM, AŚ, 08.12.2008r.


  2 grudnia 2008 r. w Przedsionku Młodych Talentów Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju została otwarta wystawa "Oblicza Aniołów". Monika Kargol, Tomasz Adamek, Marta Maksymiec, Michał Bździuch, Maria Karpińska, Jagoda Stelmach, Agnieszka Piędzio, Magda Blicharz, Diana Pietrzyk, Katarzyna Ćwiek, Ewelina Koszarna, Katarzyna Łaba, Karolina Nowińska, Pola Martens, Izabela Rejman, Izabela Rugała, Dominika Jamroz, Dominika Wereda, Józef Czerwcowy - to młodzi twórcy prac zaprezentowanych na ekspozycji. Młodzież pracuje pod kierunkiem Anny Świcy.


  Anioły to czyste duchy, które nie mają ciała. Jednak, gdy ukazują się ludziom ogląda się je w postaci ludzkiej. Aby zaznaczyć ich nadprzyrodzony charakter Biblia przedstawia anioły jako istoty uskrzydlone. Anioły przekazują ludziom słowa Boga, otaczają ich opieką lub ich karzą. Często są wyobrażane jako młodzi mężczyźni ze skrzydłami i nimbem wokół głowy; jako skrzydlaci chłopcy noszą nazwę putti.


  W sztuce pierwszych wieków chrześcijaństwa przedstawiano anioły bez skrzydeł, jednak, aby wyrazić ich duchową naturę niekiedy nadawano ich obliczom kolor ognistej czerwieni. Skrzydła są charakterystycznym znakiem postaci aniołów od końca IV w.

W teologii chrześcijańskiej anioły dzielą się na trzy hierarchiczne stopnie, z których każdy obejmuje trzy chóry. Pierwszy chór tworzą serafiny - często przedstawiane w czerwieni, cherubiny - ukazywane w złocie lub błękicie, Trony - ubrane są w togi sędziowskie. Drugi chór to Państwa - przedstawiane w koronach, z berłami lub jabłkami, Księstwa - trzymają białe lilie lub czerwone róże, Zwierzchności - ukazywane są jak wojownicy walczący z wszechobecnymi diabłami. Trzeci chór w hierarchii anielskiej obejmuje Mocarstwa, archanioły i anioły. Mocarstwa nadzorują terytoria, archanioły - Michał, Gabriel, Rafał i Uriel - i anioły przekazują ludziom wiadomości od Boga. Upadłe anioły - to anioły strącone do piekieł, przejmujące duchy ciemności.

Wystawa jest prezentacją przemyśleń na temat aniołów i próbą artystycznego przetworzenia własnych przeżyć wychowanków z młodzieżowej grupy plastycznej i projektowania mody. Jakby mimochodem została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich pokazuje anioły piękne, uduchowione, nierealne, uśmiechnięte, zanurzone w kwiatach i chmurach, czuwające nad ludźmi. Druga to anioły każące zastanowić się nad życiem, jego celem. Życiem pełnym trosk, upadków, odejść od jego dobra i piękna. Anioły ukazane są czasami w surrealistycznej, nierealnej przestrzeni. Wykorzystanie ostrych kontrastów światłocieniowych i kolorystycznych wywołuje wrażenie mroku, upadku, wprawia nas jednocześnie w zachwyt i przerażenie.

Młodzi twórcy pracowali w różnorodnych technikach począwszy od ołówka i tuszu, po pastele i farby plakatowe.

Podczas otwarcia wystawy wręczone zostały dyplomy dla dzieci nagrodzonych i wyróżnionych w konkursach plastycznych.


     

 przeczytaj również >> Pomysł na anioła
 /NOWA Gazeta Biłgorajska nr 50 (348) 2008

  więcej zdjęć w Galerii

 do góry
   O Placówce |  Aktualności |  Oferta MDK |  Do pobrania |  Kontakt top ^
 Copyright 2002-2008 MDK Biłgoraj