Aktualności - rok szkolny 2011-2012

Wystawa "Obrazy i obrazki, czyli malowana kraina"
MDK, 19.04.2012r.

"Obrazy i obrazki, czyli malowana kraina"

W środę, 18 kwietnia 2012 r., w Galerii Zielonej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac malarskich dzieci i młodzieży z pracowni plastycznej. Impreza z cyklu Radość Tworzenia zatytułowana została "Obrazy i obrazki, czyli malowana kraina".

Na wernisaż przybyli licznie wychowankowie pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wraz ze swoimi rodzinami. Wicedyrektor Iwona Pawlos, Sekretarz Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik oraz kierująca pracownią plastyczną Anna Świca - powitali i otworzyli wystawę, na którą składa się sześćdziesiąt trzy prace - tyluż młodych artystów. Zostały one zaprezentowane w dwóch Galeriach MDK Zielonej i Czerwonej. Zabierając głos nauczycielka sprawująca opiekę artystyczną podziękowała gorąco wszystkim uczestnikom zajęć za przybycie, za wytrwałość w rozwijaniu swojego talentu, za wspaniałą pracę i osiągnięcia w wielu konkursach plastycznych.

Na ścianach obu sal wystawowych zobaczymy to, co dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat stworzyła podczas zajęć w bieżącym roku szkolnym. Ekspozycja jest swoistą retrospekcją, przeglądem dotychczasowej pracy pięciu grup. Najmłodsi wychowankowie poznawali świat sztuki poprzez pryzmat swojej rodziny, przyjaciół i ulubionych zwierząt, wspólnych zabaw i uroczystości, a także świąt i lokalnych tradycji m.in. malując dawną, drewnianą zabudowę Biłgoraja, stroje ludowe czy topienie Marzanny, pierwsze oznaki wiosny z bocianami i budzącą się do życia przyrodą. Podejmowane tematy obejmowały też świat wyobraźni, baśnie i legendy.

Uczestnicząca w zajęciach młodzież poszerzała swoją wiedzę o technikach i metodach pracy artysty. Dla niej inspiracją byli wielcy malarze, zabytki, przyroda. Przedstawienia pięknych kobiet inspirowane sztuką secesji, pejzaże i architektura przedstawiająca zarówno drewniane chaty jak i zabytkowe kościoły i pałace. Zobaczymy też przyrodę - jej zmienność i różnorodność.

Dzięki zestawieniu obrazów najmłodszych dzieci i dziewcząt starszych, można porównać i zobaczyć jak ciekawe może być widzenie świata, i jak zmienia się podejście do twórczości wraz z wiekiem.

Wystawę można oglądać do 23 maja br.

Serdecznie zapraszamy!

A.M.Ś.