Aktualności 2012/2013

MDK, 11-10-2012r.

Wystawa "ABSTRAKCYJNIE" w Galerii Po Schodach

Od 10 października do 30 listopada 2012 roku w Galerii „Po Schodach” w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju prezentowana jest wystawa zatytułowana „ABSTRAKCYJNIE”. Ta niewielka, z racji swego usytuowania, ekspozycja składa się dwudziestu prac rysunkowych i malarskich wykonanych przez dziewczęta z młodzieżowych grupa plastycznych w wieku 9-18 lat.

Karolina Kaczor, Karolina Strzelec, Joanna Maciocha, Karolina Strzałka, Weronika Kuziak, Weronika Mazurek, Joanna Skubisz, Gabriela Tutka, Agata Paluch, Agata Sawa, Magdalena Kapuśniak, Joanna Kulik, Marta Sołoducha, Katarzyna Maciocha i Paulina Lisičan to autorki prac, które powstały pod kierunkiem Anny Świcy.

Dziewczęta miały okazję zmierzyć się z problemem dotyczącym nie treści, lecz formy w obrazie. Tym, co wyróżnia sztukę abstrakcyjną od nieabstrakcyjnej, jest brak rozpoznawalnych przedmiotów. Prezentowane prace ilustrują temat nie wprost, lecz budowane są poprzez odwołanie do swoistych środków wyrazu, takich jak rytm, barwa, linia, kontrast, walor czy różne wielkości. Odpowiedź na to, co przedstawia abstrakcja jest trudna. W warstwie znaczeniowej może mieścić się wszystko, ponieważ poprzez linie, plamy może ona ukazywać zarówno emocje, zabawę formą, jak i własne przemyślenia autora.

Anna Świca