Aktualności 2013/2014

Fotorelacja

fot.MDK

Wystawa "Różnorodność"

MDK, 14-04-2014r

 


Od 11 kwietnia 2014 roku Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju zaprasza na kolejną prezentację prac plastycznych wychowanków tej placówki. Ta dorocznie organizowana wystawa prac młodzieży nosi tytuł „Różnorodność”. W piątkowe popołudnie ekspozycja została uroczyście otwarta przez dyrektor MDK w Biłgoraju Renatę Sochę. Gościem honorowym wernisażu był Stanisław Schodziński – wicestarosta biłgorajski.

 


Na wystawę zatytułowaną „Różnorodność”  składają się prace rysunkowe i malarskie autorstwa dwudziestosześcioosobowej grupy młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Ekspozycja, zajmująca trzy sale wystawowe MDK w Biłgoraju, podsumowuje pracę młodych twórców w roku szkolnym 2013/2014. Nauczycielem prowadzącym i sprawującym opiekę artystyczną nad autorami prezentowanych prac jest nauczycielka plastyki Anna Świca.


Koncepcja wystawy została oparta o trzy zasadnicze tematy tworzące cykle malarskie i rysunkowe zatytułowane: zbliżenie na architekturę, taniec oraz martwa natura. Tytuł ma podkreślić wielość technik i podejmowanych podczas zajęć tematów. Pojemność znaczeniowa tytułu wystawy powoduje, iż widz oglądając obrazy może spodziewać się pewnego rodzaju wieloaspektowości rozwiązań artystycznych i tematycznych prezentowanych prac. Dynamice i ruchowi tańca przeciwstawiona została statyka motywów architektonicznych i przedmiotów w kompozycjach martwych natur, z kolei malarska plama barwna - kresce rysunków.


Uczestniczący w zajęciach wychowankowie prezentowali niejednokrotnie swoje dokonania na tematycznych wystawach w naszej placówce. W grupie tej pracuje młodzież bardzo zdolna, nagradzana wielokrotnie w konkursach plastycznych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim czy wojewódzkim. Wśród wychowanek pracowni są także dziewczęta, których osiągnięcia nagradzane były przez Starostę Biłgorajskiego. Należą do nich: Weronika Kuziak, Karolina Kaczor, Katarzyna Maciocha, Ewa Król, Weronika Woźnica, Joanna Skubisz, Wiktoria Czerw, Emilia Gałka.


W bieżącym roku szkolnym Marta Sołoducha i Karolina Kaczor prezentowały swoje obrazy i rysunki podczas wystaw indywidualnych w ramach cyklu „Mali Artyści – Wielkie Talenty” w Przedsionku Młodych Talentów. Innym bardzo miłym akcentem było wykorzystanie prac kilku dziewcząt do kalendarza przygotowanego na rok 2014 przez Gminę Biłgoraj. Autorkami są wychowanki mieszkające na terenie gminy, a swoim talentem promują nasz region.


Podobnie jak podczas wystaw w latach ubiegłych i tym razem w ekspozycji wyróżnione zostały prace jednej z uczestniczek zajęć. Są to obrazy autorstwa siedemnastoletniej Gabrieli Tutki. Ta młoda, bardzo utalentowana, dziewczyna jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju. Pochodzi z Bukowej. Jej prace rysunkowe i malarskie brały udział w wystawach pracowni organizowanych w Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju oraz wielu konkursach plastycznych. Cechą charakterystyczną prac młodej artystki jest lekkość, dynamika, wielka swoboda operowania zarówno plamą barwną, jak i kreską w rysunku. Gabrysia uwielbia eksperymenty twórcze, zawsze jest pełna pomysłów, wykazuje się wyjątkową kreatywnością. Jej obrazy prezentowane w Galerii Zielonej MDK przedstawiające między innymi postaci wirujące w tańcu, pokazują lekkość, żywiołowość i pewność młodej artystki. Do sukcesów Gabrysi zaliczyć należy otrzymanie m.in.: nagrody w IX. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Tęczowy Kalendarz” w Tychach, II miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Węglem – Łęczna 2012 pod nazwą TANIEC w Łęcznej, wyróżnienia w X. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „Kwiaty” 2012 w Rybniku, nagrody w XXI. Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moje Boże Narodzenie” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Młodzieżowy Dom Kultury "Pod Akacją" w Lublinie. W roku szkolnym 2011/2012 Gabriela Tutka otrzymała Nagrodę Starosty Biłgorajskiego za swoje osiągnięcia w konkursach plastycznych. Ostatnie nagrody Gabrysia otrzymała w II Ogólnopolskim Biennale Twórczości Fotograficznej i Plastycznej „Skarby UNESCO w Europie” - Zamość 2013 organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu oraz w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ANIOŁ 2013/2014 organizowanym przez Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży Dorożkarnia w Warszawie.


Podczas uroczystości Anna Świca uhonorowała Gabrysię okolicznościową statuetką za dotychczasowe uczestnictwo w zajęciach i wspaniałe osiągnięcia plastyczne.


Pracownia plastyczna to dla uczestniczących w niej młodych ludzi tylko pewien etap. Niektórzy z nich kontynuują i rozwijają swoje zainteresowania w średnich szkołach plastycznych lub studiach artystycznych. Rolą nauczyciela jest wspierać i motywować uczestników zajęć do pracy, pokazywać ścieżki, budować wiarę we własne siły. Wystawy pokazują jak wiele poświęcenia wkładają ci młodzi ludzie w realizowanie swoich pasji.


Ekspozycję można oglądać do 20 maja br. Serdecznie zapraszamy!


Anna Świca


FacebookWystawa "Różnorodność" /NOWa Nr15 (618) 2014/

 

© MDK Biłgoraj 2002-2014