Aktualności 2014/2015

Doceniono naszych młodych artystów

MDK, 25-11-2014r

24 listopada 2014 r. na dwóch krańcach Polski w Tychach i Płocku zostały podsumowane konkursy plastyczne, których laureatami zostali wychowankowie pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. W Tychach rozstrzygnięto XII. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” zaś w Płocku XV. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ja i Król Maciuś Pierwszy”.

Laureatami konkursu organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Tychach zostali młodzi artyści nie tylko z Polski, ale też z Indonezji, Bułgarii, Rosji, Serbii i Białorusi. Po raz piętnasty organizatorzy zaprosili dzieci i młodzież do stworzenia własnego „Tęczowego Kalendarza”. Corocznie, spośród kilkuset nadesłanych prac plastycznych, jury konkursowe wybiera 13 prac stanowiących ilustracje poszczególnych miesięcy i okładkę kalendarza, przyznając Nagrody Specjalne. Jedną z nich zdobyła osiemnastoletnia Joanna Skubisz, której praca wykonana kredkami akwarelowymi i akwarelami zilustruje miesiąc maj w kalendarzu na 2015 rok.

Jury konkursowe przyznało też 10 nagród i 69 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy. Jedną z dziesięciu nagród otrzymała praca czternastoletniej Marty Sołoduchy. Ta wrażliwa i utalentowana dziewczyna wykonała pracę przedstawiającą siedzącą na gałęzi sikorę. Kwalifikacje do wystawy otrzymali też trzynastoletnia Karolina Kaczor, czternastoletnia Katarzyna Maciocha i sześcioletni Kuba Furmanek. Pięcioro laureatów z Biłgoraja może być dumnych z tegorocznego sukcesu.

Organizowany w Płocku Ogólnopolski Konkurs Plastyczny  „Ja i Król Maciuś Pierwszy”   przyniósł radość trójce dzieci z pracowni prowadzonej przez Annę Świcę. Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego po raz piętnasty zachęcił do realizowania w formie plastycznej przesłania płynącego z przygód małego bohatera stworzonego przez Janusza Korczaka. Dzieci i młodzież w wieku od 4 do 16 lat mogły wyrazić swoje odczucia i refleksje na temat aktualności idei głoszonych przez Króla Maciusia.

Do konkursu zgłoszono 429 prac z 41 placówek. Komisja oceniająca prace postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Nagrodę w kategorii 7-9 lat otrzymał obrazek namalowany pastelami przez siedmioletnią Tereskę Sochę. W kategorii 4-6 lat wyróżniono pracę wykonaną przez Jakuba Furmanka (6 lat), a w kategorii 7-9 lat wyróżniono dziewięcioletnią Amelię Rybak.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Anna Świca