Aktualności 2018/2019
wydarzenia

Wycieczka do Krainy Rumianku

20 maja 2019, mdk

W dniu 17 maja 2019r. grupy plastyczne „Fantazja”, „Tęczowa Malarnia” oraz grupa z pracowni rękodzieła „Cudawianki”, wyjechały na wycieczkę do Krainy Rumianku w Hołownie. Grupom towarzyszyła dyrektor MDK pani Renata Socha, oraz nauczycielki pani Irena Oręziak-Kupczak oraz pani Anna Świca.


Kraina Rumianku – Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie jest siedzibą i terenem Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Od 2008r. – Hołowno to wioska tematyczna - Kraina Rumianku.


W Krainie Rumianku dzieci, młodzież i dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko dzieje się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane. Od 2006 r. prowadzona jest działalność edukacyjno-wypoczynkowa. Została ona bardzo dobrze oceniona przez uczestników zajęć jak i instytucje kulturalno-oświatowe. W skład oferty wioski wchodzą: warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze, zielone szkoły, zajęcia okołoświąteczne :Wielkanocne i Bożonarodzeniowe, imprezy integracyjne, usługi wiejskiego SPA, weekendy dla rodzin i turystów indywidualnych.


Nasi wychowankowie wzięli udział w warsztatach malowania na szkle farbą temperową, w warsztatach robienia mydełek glicerynowych a także uczestniczyli w pokazie obróbki bursztynu. Podczas malowania na szkle, po wykonaniu rysunku czarnym pisakiem, uczestnicy warsztatów swój wzór malowali na lewej stronie obrazka ponieważ po wyschnięciu właściwą stroną do oglądania jest strona nie malowana. Podczas wykonywania mydełek uczestnicy musieli sami zdecydować o tym jaki kolor, jaki zapach oraz jaki kształt będzie miało ich mydełko. W czasie pokazu obróbki bursztynu uczestnicy otrzymali wisiorki z kamyczkiem przypominającym bursztyn.


Podczas przerwy zostaliśmy oprowadzeni po terenie i obiektach znajdujących się w Krainie Rumianku.


Pobyt w tak pięknych okolicznościach przyrody oraz klimacie jaki towarzyszy zwiedzającym podczas pobytu w Hołownie, można poczuć klimat wsi polskiej z dawnych lat.


Irena O-K

Fotorelacja /12 zdjęcia/